Menu

Çiçekler Hangi Aylarda Dikilir

Çiçekler Hangi Aylarda Dikilir

Gardeners hand planting flowers in pot with dirt or soil

Her çiçek farklı zamanlarda dikilmektedir. Çiçekler hangi aylarda dikilir diye sorarsanız ve bu soruyu merak ediyorsanız bu siteyi ziyaret etmelisiniz. Çiçekler mevsimlerine göre takip edilerek dikimi yapılması gerekmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Karanfil çiçeği ocak ayında dikimi yapılmaya başlanmaktadır. Aynı zaman da yağmurlu olduğu zamanlarda karanfilin sulanması gerekmiyor. Ama Ege bölgesi çok fazla sıcak olduğu için karanfillerin çok sulanması gerekmektedir. Şubat ayında da menekşeler dikilmektedir. İlk olarak gül vermeyen ağaçlar budanmakta dır. Daha sonra çim alanlarında gübrelenme yapılır.

cicekler-hangi-aylarda-dikilir-

Şubat ayında menekşe dikimi için harika ve elverişli bir aydır. Mart ayı da fulya ayı olmaktadır. İlk önce toprağa saman ve bitki yaprakları örtülür. Tabi bunların aynı zaman da tazelenmesi gerekmektedir. Nisan ayı da papatya ayıdır. Ayrıca mor ıtır şahı çiçekleri de nisan ayında açmaktadır. Papatya ve ıtır şahı çiçekleri görsel olarak çok muhteşemdir. İnsanın ayrıca içini açan bitkilerdir. Nisan ayında açan bitkiler sandıklara ekilmektedir. Gölgelenme yapılması için de sadece muşambadan yapılmaktadır. Mayıs ayında da incir adlı çiçeği dikilmektedir. İlkbahar geldiği zaman otsu bitkiler biter. Sonra da güller çıkmaya başlamaktadır. İlkbaharda hava çok güneşli olduğundan dolayı bu ayda açan çiçekler çok sulanmamalıdır. Bu arada önemli bir bilgi de ilkbaharda açan çiçekleri sularken suyun soğuk değilde ılık olmasına çok dikkat etmelisiniz.

cicekler-hangi-aylarda-dikilmelidir-

Haziran ayı ise herkesinde bildiği gibi güllerin ayıdır. Haziran ayında renkli, renkli güller açmaya başlamaktadır. İlkbaharın sonunda çiçek açmış olan bitkilerin tohumları toparlanmaktadır. Bu ayda bitkilere verilecek olan su sık, sık bir şekilde olmalıdır. Bununla birlikte de mutlaka ilaç kullanırken doğru olmasıdır. Ağustos ayında da glayöl adlı çiçek dikilmektedir. Yaz aylarında gübreleme işi bitmektedir. Çimler ise her gün ve sık aralıklar ile sulanmalıdır. Bununla birlikte de her hafta budanmaktadır. Bu ayda glayöl ekilecek olan yerlerde ilaçlanma yapılmaktadır. Eylül ayında da göz kamaştırır çiçeklerden yıldız patı dikilmektedir. Yaz bitkileri ile pek ilgilenmediyseniz budama yapmaya başlayabilirsiniz. Budama işlemi bittikten sonra toprak sert olmalıdır.

cicekler-hangi-aylarda-dikilmelidir

Gübrelenme işleminin de organik olması şarttır. Ekim ayında da aynısefa adlı çiçek toprağı yapılmadan organik gübre yapılmalıdır. Kasım ayında da krizantem adlı çiçek kış ayına denk gelmektedir. Öncesinde yabani otların ayıklanması gerekmektedir. Sonrada dikimi yapılmalıdır. Aralık ayında da adı Atatürk çiçeği olan sarı renkteki bir çiçek dikilmektedir. Bu çiçek bu ayda budanması ve dikimi yapılır. Çiçekler hangi aylarda dikilir diye merak edeceğiniz her bilgi bu sitede yer alır.

cicekler-hangi-aylarda-dikilir-hakkinda

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir