Menu

Çiçek Toprağı Nasıldır?

Çiçek Toprağı Nasıldır?

Etiketler:Çiçek Toprağı Nasıldır?, Çiçek Toprağı, Çiçek, Toprak, Çiçek Toprak

Bir çiçeğin toprağı o çiçeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm maddeleri içermelidir.Çiçek Toprağı Nasıldır sizlere aşağıda açıklamaktayız. Bunlar nelerdir diye sorarsanız bu sorunun yanıtını şöyle de bulabilirsiniz; bizler nasıl ki vitamin, mineral ve bazı elementler olmadan yaşayamıyorsak çiçek toprağında da fosfor, azot ve potasyum yoksa çiçekler yeterince gelişim gösteremezler.

Ne Tür Çiçek Toprakları Vardır?

Oldukça fazla çiçek çeşidi olduğu için bunların toprak çeşitleri de bir o kadar farklılık göstermektedir. Bu sınıflandırmada etkili olan şeylerden birisi ise içerisinde bulunan maddelerin çeşitleri ve madde miktarıdır. Nem oranı yüksek toprak olmasının istendiği bir bitkide kumlu toprağı tercih etmek yanlış olur. Partikülleri yoğun olan topraklar bu açıdan daha uygun olacaktır. Kumlu topraklar nem tutma özelliğine sahip değildirler ancak köke giden su miktarını artırdıkları için bitkinin gelişmesinde önemli rol oynarlar.

Çiçek Topraklarının Zenginleştirilmesi

Bu zenginleştirme işlemi için dere yataklarında bulunan mineral vitamin ve azot, potasyum, fosfor bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir. Aynı zamanda 2 formda da bulunabilen gübrelerden yardım alınabilir. İlkbahar aylarında bitkilere verilmesi gereken madde azottur. Bununla beraber yaz dönemine girildiğinde fosfor yönünden zengin gübreler çiçek için oldukça faydalıdır. Sonbahar döneminde ise çiçeklere bakım uygulaması yapmak için potasyum yönünden zengin gübreler kullanılmalıdır. Ayrıca iç mekân çiçekleri ve bahçe çiçekleri için kullanılacak gübre formaları iç mekâna sıvı, dış mekana katı olmalıdır.

Çiçek Toprağı Nasıldır? Konusu Resimleri

Bir önceki yazımız olan Sardunya Bitkisine Nasıl Bakılmalıdır? başlıklı makalemizde Sardunya, Sardunya Bitkisi ve Sardunya Bitkisi Çoğaltma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir