Menu

Çiçek Ne Zaman Dikilir?

Çiçekler Ne Zaman Dikilir?

Çiçeklere özellikle bayanların ilgisi olduğu bilinir ancak hemen hemen bütün insanların ilgisini çektiğini söylesek yanılmış olmayabiliriz. Güller, papatyalar, laleler, sümbüller, menekşeler ve orkideler gibi bir çok farklı çiçek türü bulunmaktadır. Hemen hemen her bitki çiçek açar. Buna karşın bir bitkinin çiçek statüsüne girip evde veya bahçede sadece süs ve dekoratif amaçlı kullanılmasıyla halk arasında bilinen manada çiçek sayılabilir.

Gül, bir çiçek olarak ele alındığında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V efendimizin güllere olan ilgisi dolayısıyla onunla da güller anıldığı için güllere çiçeklerin kralı diyebiliriz. Bir bahçenin en önemli ögesini güller oluşturur. Çok farklı çeşitte gül türleri mevcut olup 2 metreye kadar uzayanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra güller bir çok farklı varyasyonda da olabilir örneğin; uzun saplı güller, klasik tarihi güller, standart güller, eğimli alan kaplayıcı güller gibi bir çok cinsi bulunmaktadır.  Bir gülü yetişmiş olarak satın almak istiyorsanız güçlü dallara ve iyi dallanmış ince köklere sahip olduğuna dikkat edip, gül dışında kalan kısımların dolgun olmasına sağlam durmasına da bakılarak alınmasını öneririz. Bunun dışında başka çiçekleri incelediğimizde de gördüğümüz husus şudur ki toprağını ve güneşin geliş açısını yani çiçeğin yerini sevmesi gerektiğidir. Tabi ki ortam sıcaklığını da unutmamak lazım. Biz buna çevresel faktörler diyoruz. Bir çiçeğin nasıl dikileceğini bilmek için öncelikle o çiçeğin dikileceği yere ait bilgilerin elimizde olması gerekmektedir.

guzel-cicekler

Çiçekler diye bir genelleme yaparak nasıl ve ne zaman dikileceğini belirtmek bütün çiçekleri kapsayıcı şekilde konuşmak doğru olmayacağından aşağıda bazı çiçek türlerinin ne zaman ve nasıl dikileceğine dair bilgilendirme yapılmıştır.

Güller Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Dikilir?

Güllerin dikim zamanı hava durumuna bağlı olarak değişir. Yine de uygun coğrafyalarda nisan ayının ortası ile mayıs ayının ortasına kadar güllerin dikilmesi gerekmektedir. Bir gül dikerken günün güneş doğduğundan battığı ana kadar her anında güneş alan bir yer seçmemeye özen gösterin. Çünkü güller için günde bir kaç saat güneş ışığı alması yeterlidir. Ancak gülleri haşerelerden, kurtlardan ve parazitlerden ve de bazı böceklerden korumanız gerektiğinden nemli, çok soğuk yerlerden de  çok sıcak yerlerden uzak durmanız gerektiği kadar uzak durmalısınız.

Gülleri dikmeden önce 1-3 saat kadar suda bekletip öyle dikilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak asla bu süre 24 saatten uzun olmamalıdır. Gül satın aldıktan sonra o gülün köklerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Asla o gülün köklerini kurutmamalısınız. Gülü dikeceğiniz çukuru kökler girecek şekilde kazmanız yeterlidir. Ne çok derin ne de çok az olmalıdır. Köklerin tamamı girecek şekilde diktikten sonra alt toprağı bel yardımıyla hafifçe eşeleyip köklerin nefes almasını sağlayın. Ancak zarar görmüş kök uçları varsa buraları kısaltın. Bir gülü dikmeden önce canlı kök ile dikmeniz gerektiğini unutmayın. Siz bu kökleri kestiğiniz için yeni kökler çabucak ve de rahatlıkla çıkacak ve büyüyecektir.

Gülü diktikten sonra zayıf dalları kesip gülü bir kaç tomurcuk kısaltabilirsiniz. Böylece diktiğiniz gül rahatlıkla sürgün verebilecektir.

Laleler Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Dikilir?

Lalelerin tarihi Osmanlı yıllarında yaygın olarak kullanıldığından Türklerde lale kullanımı lale devrine Osmanlıya dayanır. Lalelerin ticari yetiştiriciliği tarlalarda yapılır. Lale dikmeniz için lale soğanı almanız gerekmektedir. Lale soğanını dikeceğiniz yerin çukurunu 10-15 gün öncesinde açıp çukuru dikmeden hemen önce sulamalısınız. Dha sonra dikebilirsiniz.

Lale soğanları türlerine göre eylül ayı ile birlikte mart ayının ilk haftasına kadar ekebilirsiniz.

Menekşe Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Dikilir?

Bu konudaki yazımız şu anda hazırlanmaktadır. Detaylar için nezamandikilir.com da arama yapabilirsiniz.

Paptya Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Dikilir?

Bu konudaki yazımız şu anda hazırlanmaktadır. Detaylar için nezamandikilir.com da arama yapabilirsiniz.

Orkide Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Dikilir?

Bu konudaki yazımız şu anda hazırlanmaktadır. Detaylar için nezamandikilir.com da arama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki foto galerimizde çok çeşitli çiçek türlerine ait fotoğrafları görebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Erguvan Çiçeği, Erguvan Çiçeği Faydaları başlıklı makalemizde Erguvan Çiçeği, Erguvan Çiçeği bakımı ve Erguvan Çiçeği faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir