Menu

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bitkiler, çiçekler bakımı zor olan şeylerdir Ancak bir o kadarda hem görsellik hem besin açısından çok faydalı şeylerdir. Çiçek bakımı için birkaç önemli bilgi vermek gerekirse;

–          Ev çiçeklerinin topraklarını ve saksılarını ne zaman değiştirmemiz gerekir

Çiçek saksılarını ve topraklarını değiştirebileceğimiz en güzel zaman bitkilerin senelik dinlenmesinden sonra aktif olmaya yeni başladıkları zamandır. Uyku döneminde bitki toprakları değiştirilmemelidir. Değiştiriyorsanız da evinizin esinti durumunu kontrol etmeniz gerekir.

–          Kışın oda sıcaklığında suya daha çok dikkat etmeliyiz

Oda soğuksa, fazla serinse toprağa göre daha sıcak su döktüğümüzde bitki kökünün çürümesi sorununa neden olabilir. İnce köklü bitkiler daha çok etkilenir. Oda sıcaklığından daha serin su dökmeliyiz. Ama oda sıcaklığında olması daha yararlıdır.

–          Çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olan durumlar

Mantar hastalıklarının oluşması, kalsiyumun eksik olması, nefes alamama/esintisizlik, besleyememe, yer değişiklikleri, dalların zorla bükülmesi, zorla şekillendirmeye çalışılması, bitki bitleri, bitki bitini gidermek için kullanılan ilaçlar, bitki köklerinin zarar görmesi, çok soğuk ya da sıcak ve aynı zamanda kuru hava cereyanı, yoğun hava nemi ve ıslaklıktır.

–          Kışın sıcak kaloriferin üstünde ya da yanında çiçekler bozulur mu?

Bu birçok faktöre bağlıdır. Birçok bitki olduğu için tek tek saymak pek mümkün değildir. Ancak çiçekler kalorifer peteklerine yarım metreden daha yakın bir mesafede bulunmamalıdır. Uzak olması daha iyidir. Bunun dışında klimanın esintisi çok yakından ve çok sıcak değilse zararı yoktur. Çiçek yapraklarının fazla şiddetli olmayacak halde esintiden kaynaklı hareket etmesi bitkilere büyük fayda sağlar. Işık gücü de yeterli durumdaysa bitkiler daha rahat fotosentez yaparlar.

çiçek-bakımı-nasıl-yapılır

Bir önceki yazımız olan Gölgede Çiçek Açan Çiçekler Hangileridir? başlıklı makalemizde ağlayan çiçekler, çuha çiçeği ve gölge çiçekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir