Menu

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kökeni Guetamala ve Meksika olan Chia Tohumu, Ekvador, Bolivya gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde üretilmektedir. Çiçekli bir bitkinin tohumu olarak bilinmektedir. Yurt dışında oldukça popüler olan bitki, içeriğinde bulundurduğu yüksek oranda vitamin ve mineraller sayesinde Türkiye’de de yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. Somon balığından daha yüksek oranda, içeriğinde omega-3 bulundurmaktadır. Hemen hemen bütün hastalıkların önlenmesinde ve tedavi sürecinde destek niteliği taşıyan bitki mucize bitki olarak yurt dışında adından söz ettirmektedir. Çok güçlü bir antioksidan olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Diyet yapanlar, sabah tok karnına,bol su ile birlikte bu tohumu tükettikleri takdirde, açlık hissine kapılmadan ve enerjilerini kaybetmeden diyet yapabileceklerdir. Aslında bitkinin bilinirliği 5 asır öncesi Mayalar ve Aztekler’e dayanmaktadır. Onlar için yüksek bir enerji kaynağı olan bitki günlük diyet programı içine alınıp, yoğurt, kahvaltılık, çorba gibi yiyeceklerin içine dahil edilebilir. Chia Tohumunu, doğal ürünler satan dükkanlarda oldukça rahat bir şekilde bulabilir, isterseniz, kendi saksınızda ya da bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Tadının olmaması,rahat bir şekilde tüketmek  için idealdir. Kimyasal maddelerden uzak, içinize sinerek hem bitkiyi yetiştirebilir hem de tüketebilirsiniz.

Chia tohumunun ekim zamanı, şubat, mart, nisan ve mayıs ayları olarak bilinmektedir. Hasat zamanı olarak da hem yazın hem sonbahar mevsimi idealdir. Bahçe ve saksılarda, sıcak ortamda olmak koşulu ile yetiştirilebilir. Nemli toprak sever.İlk önce tohum ekimi,tohum kalınlığının 3 katı kadar derine ekilmesi ile gerçekleştirilmelidir. Çimlendirme işlemi daha sonraki evre olarak bilinir. Çimlendirmeden önce, 15-20 dakika içme suyunda tutulması faydalıdır.Çimlenme 18-20 derece ısı aralığında gerçekleşir. 3-7 gün arası çimlenme şartlar uygunsa gerçekleşir. Aşırı gübrelemede, aşırı sulamadan güney cephelerinde yetişmesi uygundur. Kaliteli bahçe toprağı kullanmakta yarar vardır. Her yıl aynı kalitede ürün almak bakımı iyi yapıldığı takdirde, bu bitki için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Kahve nasıl yetişir? başlıklı makalemizde kahve ağacı, kahve ağacı yetiştiriciliği ve kahve çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Kadir 4 Mayıs 2017 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir