Menu

Ceviz Yetiştiriciliği, Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği

Ceviz, cevizgiller familyasından juglans cinsi tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş, aromatik kokulu ağaç türüdür. Ceviz ağacı ılık iklim ister, boyları 30 metreye genişlikleri 5-6 metreye kadar ulaşır. Dünya ceviz üretiminde, Türkiye, ABD ve Çin’den sonra üçüncü sıradadır. Türkiye’de yetiştirilen ceviz türleri: altınova, bilecik, yalova, şebin, franquette, gültekin, kaplan, şen, tokat, yavuz, maraş, sütyemez, kaman, chandler, oğuzlar, hartley, pedro, midland, fernor ve niksar olarak sıralanabilir.

Ceviz Dikimi

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz dikilecek arazinin toprak tahlilinin yapılması verimin artması açısından önemlidir. 2 metre derinliğe kadar su geçirgen; kil oranı düşük, kireç oranı normal olan arazilerde ceviz verimli şekilde yetişir. 100 cm derinlik, 80 cm çap şeklinde çukur açılır. 2 kürek toprak, 1 kürek gübre şeklinde karıştırıp 10 cm boşluk bırakılır. Karıştırılan toprağın güneş görmüş toprak olması gerekir. Yatay şekilde cevizler toprağa yerleştirilir. En az 3 en fazla 5 tane ceviz konularak çukur kapatılır. Ceviz dikilen toprağın yerinin belli olması için çıta konulur. Dikim mesafesi geniş bırakılmalıdır. Diktiğimiz yerin araziyle aynı seviyede olması cevizin fazla su alıp çürümemesi için önemlidir. Ceviz dikimi için toprak soğuk olmalı, dikim kasım sonu aralık başı gibi yapılmalıdır. Nisan ayında ceviz çimlenmeye başlar. Araziniz  eğimsiz olmalı, toprak fazla killiyse toprak düzenleyici kullanabilirsiniz. Ceviz ağacının meyve verme süresi 3-4 yıl arasındadır.

Ceviz Fidanı Dikimi

Poşetli ceviz fidanlarının dikimi ise yılın on iki ayı yapılabilir. Ceviz fidanı çukurları ortalama 60 cm çap,60 cm derinliğinde açılır, fidan dikim çukurları açılırken gübre ile karıştırılabilir. Fidan çukurlarına doldurulur. Dikimden önce açık köklü ceviz fidanlarına kök budaması yapılır. Kök budamasında saçak kökler azaltılmaz.Ceviz fidanı dikiminden sonra toprakta hava kalmayacak kadar bol su verilmelidir. Dikim sonbaharda yapıldıysa fidanların tepesi 40-50 cm den kesilir. Ceviz fidanının aşı noktası topraktan 5-10 cm yukarıda olmalıdır. Aşılama dikim sırasında yapılmalıdır. Rüzgarlı bölgelerde dikimden sonra ceviz fidanı çıta ile bağlanır. Fidan seçimi yaparken sertifikalı, bakanlıkça onaylanmış 1 yaşında küçük fidanlar tercih edilmelidir.

Ceviz Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Ceviz Yetiştirme

Ceviz

Ceviz ağaçları, geniş yapraklı bir ağaç olduğundan suya fazla ihtiyaç duyarlar. Ağaçlar fidan olarak dikilmesiyle dikim çukurları da derin kazılmamışsa ayrıca tohumdan dikilmemişse, özellikle iki yıl düzenli bir sulamaya ihtiyaç duyarlar. Cevizler için ilkbaharda gelişme,meyvelerin büyüme dönemlerindeki su gereksinimlerinin karşılanması çok önemlidir. Bu dönemde susuz kalması büyümeyi ve gelişmeyi yavaşlatacağı gibi meyvelerin yeterince içlerini dolduramamalarına neden olur. Bu da o yıl kalite ve verim düşüklüklerine sebep olabilir. Ceviz ağacının yetiştiği ilk yıllarda bölgenin ve su kaynağının durumuna göre 4 ila 6 kere sulama yapılmalıdır.

– Damla sulama tekniğiyle arazide sudan tasarruf edilebilir. Fakat ceviz yetiştiriciliği yapanlar bunun ceviz için verimli olmadığını söylüyor.

Ceviz Gübreleme ve Budama Nasıl Yapılmalıdır?

Ceviz, toprakta aşırı bir sorun yoksa, gübreleme gerekmez. Bununla birlikte, yapısından dolayı, en önemli besin maddesi gereksinimi azottur. Yapılacak toprak analizlerinin sonuçlarına göre toprakta eksik olan besin maddeleri belirli bir program içinde toprağa verilmelidir. Toprak düzenleyicilerde bu gibi sorunlar için çözüm olabilir.

Ceviz  ağaçları genelde çok fazla budama istemezler. Kurumuş ve birbirinin içine girmiş dalların çıkarılması ve ağaç tacının içerisine ışığın rahatlıkla girmesini sağlayacak şekilde yapılacak aralama budamaları yararlı olur. Budamanın çeşidi ve miktarı,çevreye ve ağaçları yetiştirme amacına bağlı olarak da değişebilir.

Ceviz Hasatı Nasıl Yapılmalıdır?

 • Hasada başlamadan arazi temizlenir.
 • Hasattan 15 gün önce son sulama yapılı Hasada kadar başka sulama yapılmaz.
 • Meyvenin yeşil kabuğu çatlamaya başladığında hasat zamanı baş
 • Ülkemizde hasat eylül ayında başlar, ekim ayının sonuna kadar devam eder.
 • Cevizi silkeleme yoluyla toplamak bir sonra sene daha verimli ürün almak için gereklidir. Dökülmeyen cevizler için birkaç gün sonra tekrar silkeleme işlemi yapılı Toplanan cevizler zaman kaybetmeden yeşil kabuklarından çıkarılmazsa küf meydana gelir.
 • Kabuğu çıkarılan cevizlere yıkama işlemi uygulanı Bunun için yapılan makinelerin kullanılması tavsiye ediliyor.
 • Hasat sabah erken saatlerde ya da akşam yapılmalıdı Sıcakta ceviz toplanması çürüme ve küf açısından sakıncalıdır.

Ceviz Kurutma ve Depolama Nasıl Yapılır?

 • Kabuktan ayrılan cevizleri gölge ve havadar bir yerde karıştırarak kurutulmalıdı
 • Cevizler güneşin altında 7-10 gün arası bekletilerek kurutma işlemi yapı Ancak bu ürünlerde kararlamalara sebep olur. En doğru kurutma yöntemi gölgede yapılandır.
 • Yeterince kurutulan cevizler hava sirkülâsyonu olan çuvallara konulup uygun ortamda depolanmalıdı
 • Cevizler uygun sıcaklıkta ve kuru ortamda uzun süre saklanabilir.

Ceviz yetiştiriciliği Video

Bir önceki yazımız olan Elmanın Faydası, Elmanın Faydaları başlıklı makalemizde elma faydaları, elma sirkesinin faydaları ve elma sirkesinin yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir