Menu

Ceviz Ağacı En İyi Nasıl Yetiştirilir

Ceviz Ağacı En İyi Nasıl Yetiştirilir

 

Ceviz-Ağacı-En-İyi-Nerede-Yetişir

 

Ceviz ağacı fidanı dikimi, hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer kışların ılıman, yazların sıcak ve kurak geçtiği bir yerde yetiştirilecekse kasım ayından nisan ayına kadar olan süreçte ceviz ağacı dikimi yapılabilir. Özellikle de kış mevsiminden önce yapılan dikimlerde ceviz ağacı fidanları çok daha hızlı bir şekilde kök gelişimi gösterir. Eğer kışların ve yazların normal geçtiği bir yerde yetiştirilecekse kasım, aralık ile şubat, nisan ayları uygun olacaktır. Ocak veya şubat ayları kış mevsiminin en sert geçtiği zamanlar olduğu için bu aylarda ceviz ağacı dikimi uygun değildir. Eğer kışların sert yazların ise normal geçtiği bir yerde ceviz ağacı dikilecekse kesinlikle ve kesinlikle kış öncesinde ya da kış aylarında dikim yapılmamalıdır. Mart veya nisan gibi ilkbaharın geldiği zamanlar ceviz ağacı dikimi yapılabilir. Ceviz fidanını yetiştirmek her ne kadar kolay olarak bilinse de aslında son derece bilgi ve de beceri isteyen bir şeydir.

 

Uygun tohumu bilmek ve ona göre dikim yapmak bu noktada önem taşır. Tohumların çimlenmesi hem olumlu hem de olumsuz faktörlerle etkilenebilir. Ceviz fidanının tohumları mutlaka dolgun, içi sağlam ve de besin maddeleri bakımından zengin olanlardan seçilmelidir. Tam olgunlaşmamış tohumlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Ceviz ağacı tohumu alınacak olan ağaçların kesinlikle hastalıklı ağaçlar olmaması önemlidir. Aynı şekilde kurak koşullarda yetişmiş olan ağaçların da tohumları tercih edilmemelidir. Eğer bir ağacın iç büzüşme belirtileri varsa da bu ağacın tohumları kullanılmaz. Tohum seçerken mutlaka iç ceviz yağının içeriği düşük olanlar tercih edilmelidir. Ceviz fidanı dikilirken açılan çukurların genişliği 60 cm, derinliği de 60 cm olmalıdır. Bu dikim çukurlarının açılması esnasında toprağa hayvan gübresi karıştırılabilir. Bu toprak fidan çukurlarına doldurulduktan sonra dikim yapılır.

 

Dikkat edilecek bir nokta ise bu çukurların en dibine yaklaşık olarak 100 ya da 150 gram kadar kompoze gübre koyduktan ve üstüne biraz daha toprak ekledikten sonra fidanın köküyle temas etmeyecek bir şekilde ceviz fidanları yetiştirilebilir. Açık köklü ceviz fidanlarını dikmeden önce kök budaması yapılmalıdır. Bu işlemle birlikte kalın olan kökler düzeltilir. Ancak bu işlem sırasında saçak kökler kesinlikle azaltılmamalıdır. Ceviz ağacı fidanını diktikten sonra toprak üzerinde hiç hava kalmayacak şekilde bol can suyu dökülmelidir. Eğer dikimi sonbaharda gerçekleştirdiyseniz fidanların tepesini yaklaşık 40 ya da 50 cmden kesmelisiniz. Dikim esnasında ise açılı olan ceviz ağacı fidanının aşı yapıldığı nokta mutlaka topraktan 5 ya da 10 cm yukarıda olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Portakal Ağacı Hangi Bölgelerde Yetişir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir