Menu

Çeri Domatesi Ne Zaman Ekilir?

Günümüzde organik tarımın yeri daha da büyümeye başladı. Herkes sağlıklı yaşamayı elbette ister. Daha sağlıklı yaşamaya başlamak için de GDO’lu besinleri atmak gerekir. GDO’yu hayatınızdan çıkarırsanız eğer elbette sağlık sizin ayağınıza gelecektir. Sağlıklı yaşama adım atmanın zamanı geldi. Evde ufak saksılarda ufak bitkiler yetiştirmekle başlayabilirsiniz. Hatta pazarlara bile çıkamadan evde ufak bir organik tarım yapabilmeniz mümkündür. Domates veya biber tohumu alıp evde ufak bir saksıya koyup, düzenli baktıktan sonra ondan gelen sürprizle sağlıklı yaşamaya ilk adımı atarsınız. Size bu mevsimlerde önerebileceğim en iyi besin Çeri Domatesi.

Çeri Domatesi ekimi evde de yapılabilecek bir şeydir. Belirli koşullarda harika bir çeri domatesi yetiştirebilmeniz mümkündür.

Çeri Domatesi Ekimi için iyi bir tohum bulmanız gerekmektedir. Hazır, alışveriş merkezlerinden alınmış tohumla değil de böyle organik veya kurutulmuş tohumları tercih edin. Şimdi de nasıl hazırlandığına bakalım. Bir plastik bulun veya pazarlarda satılan hazır ama kaliteli ufak siyah torbalara doldurulmuş topraklar var. Ama kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Torbadan biraz toprak çıkarın ve kenara koyun. Bir tane çeri domatesi tohum koyun ve o çıkardığınız toprağı tohumun üstüne koyun. Bir toplu iğne bulun ve torbayı dipten ufak ufak delin. Delmenizin nedeni daha kaliteli ürünler elde etmek içindir. Bu işin adı çimlenmeydi. Çimlenmeyi bitirdikten sonra pazarlardan veya alışveriş merkezlerinden bir saksı alın. Ama çabuk kırılır değil de biraz sağlam alın. Torbada ki toprakla beraber Çeri Domatesimizi saksıya dikkatlice aktarıyoruz. Saksıya aktardıktan sonraki günlerde güneşe koyun saksıyı. Güneş gören yerde Çeri Domatesinizi yetiştirmeye lütfen özen gösteriniz.

Ama bunu kışın değil de Mart ayı gibi yapmanız daha faydalı ve yararlı olur.

Bir önceki yazımız olan Lale Soğanı Ne Zaman ve Nasıl Dikilir? başlıklı makalemizde Lale Soğanı, Lale Soğanı ne zaman dikilir ve Lale Soğanı ne zaman ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir