Menu

ÇELİK GÜL YETİŞTİRME

Dillere destan güzellikleriyle güller yüzyıllardan beri insanların hem yaşam alanlarını hem de ruhlarını dizayn etmiş bu sayede edebiyattan mimariye ve resme pek çok alanda sanatsal bir motif olmayı başarmışlardır.

Böyle ilham kaynağı bir ruha sahip olan güller iddialı görünümlerinin aksine gayet kalender çiçeklerdir. Çoğu toprağa ve iklim koşuluna hızla uyum sağlarlar. Onları üretmenin en kolay yolu ise çelikleme yöntemidir. Yani gittiğiniz bir yerde rastladığınız ve olağanüstü bulduğunuz bir gülden sadece bir çelik dal alarak onu kendi bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

Bitki yetiştiricileri çelik dalların kalınlığının bir kurşun kalem kadar olmasını tavsiye ediyor. Bu çeliğin ucunu 45 derecelik açıyla kesip şekillendirerek toprağa gömdükten sonra ona mutlaka her gün su vermelisiniz. Çünkü bu aşamada çeliğin ihtiyacı olan şey sudur. Gübre kullanımı çelik güller için önerilmez. Fakat onu güneşin direk etkisinden koruyabilmek adına üzerine bir pet şişe geçirebilirsiniz. Bu sayede çelik nemli kalacak ve kurumayacaktır. Ayrıca kumlu toprak seçimi kök gelişimini hızlandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Abronia (Kum Minesi) Çiçeği Ne Zaman Dikilir? başlıklı makalemizde abronia çiçeği ve Kum minesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir