Menu

Çanta Çiçeği Ekimi Dikimi ve Bakımı

canta-cicegiÇANTA ÇİÇEĞİNİN BELİRGİN OLAN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Her ortama uyumlu olan bu çiçeğe bu çiçeğe aynı zamanda görüntüsünden dolayı terlik ya da cüzdan çiçeği de denilmektedir.
Çok çiçek açan Çanta çiçeğinin kırmızı ve sarı başta olmak üzere birçok rengi olmakla birlikte çiçeklerinin şekli torba görünümündedir ve üzerinde çilleri vardır.

Ne çok sıcağı ne çok havasız ortamları seven bu çiçeğin ideal ortamı yarı gölgelendirilmiş ve rüzgarsız, serin olan yerlerdir.
Balkonunuzda, bahçenizde, evinizin içinde rahatlıkta besleyebileceğiniz çiçeğinizi olabildiğince aydınlığın bol olduğu yerlerde tutmaya çalışın.
Kış aylarında uykusunu almak için dinlenmeye geçer ve ilkbaharın kendisini göstermesiyle çiçekleriyle yeniden uyanır…

ÇANTA ÇİÇEĞİ İÇİN SULANMA İŞLEMİ NASIL YAPILMALIDIR?
Yalnızca kıştan çıkıp ilkbaharın girdiği zamanlar bol su verilmesi için uygundur. Bunun dışında kışın ve çiçeklerini açtığında verilmesi gereken su miktarı ve zamanınını toprağın kuruluğu belirler.
Çiçeklerinin ne kadar çok sayıda açmasını istiyorsanız sulamasını o kadar dikkatli yapmalısınız.
Nem seven bir çiçek olmasına rağmen aşırı nemin yaprak ve çiçeklerinde oluşturabileceği su buharlaşmalarının kendiliğinden kurumasını bekleyin. El temasında bulunarak silmek ya da suyunu sıkmak gibi bir harekette bulunmayın.
Nem sağlamak içinse saksıyı altığından biraz yükseltip, buraya saksının altına değmeyecek kadar dolduracağınız su ile sağlayabilirsiniz.

ÇANTA ÇİÇEĞİNİ ÇOĞALTMAK ve BUDAMAK İSTERSEM NASIL YAPMALIYIM?
Bu bitkiyi çoğaltmak isterseniz iki yolu deneyebilirsiniz. Birincisi ve en zoru tohumuyla yetiştirmektir. Bu çok zaman isteyen ve zahmetli bir işlemdir. Sonbahar zamanında ekeceğiniz bu tohumun gölge,nem ve aydınlık dengesini iyi kurduğunuzda kısa sürede filizlenir. Bu filizleri saksılara ayırırsınız. Tüm bu işlemlerden sonra çiçeğin oluşumu dahil yeniden tohumu ektiğiniz zamanı bulabilir.
Diğer çoğaltma işlemi ve basit olanı ise kökünden çoğaltmaktır. Yine kışın bitiminde köklerini ayırın ve yeni bir saksıya dikin.

Bütün çiçeklerde olduğu gibi Çanta Çiçeğini de uyandığı zamanlar olan kışın sonu baharın başı ile birlikte yıpranan yapraklarından budamaya başlarsanız daha verimli geliştiğini göreceksiniz..

Bir önceki yazımız olan Sivilcelerin düşmanı Ayva Çekirdeği! başlıklı makalemizde ayva, çekirdek ve maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir