Menu

Çam Ağaçları Ne Zaman Dikilir

Çam Ağaçları Ne Zaman Dikilir

 

cam-agaclari-ne-zaman-dikilir

Çam ağacı kozalaklılar takımının çamgiller familyasında üye olan bir ağaç türüdür. Çam ağaçlarının büyük bir çoğunluğu iğne yapraklıdır. Çam ağacı her mevsim yeşil kalabilme özelliğine sahiptir. Dünya üzerinde tropikal iklim bölgelerinde yetişme alanı bulur. Bunun yanı sıra dağlık alanlarda da sıklıkla yetiştirilir. Çam ağaçlarının kabuk kısımlarında onu dış etkilere karşı koruyan reçineleri vardır.

Çam ağaçları bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Çam ağaçları birçok alanda kullanılır. Özellikle ilaç sanayisinde ve kereste ile kağıt imalatında çam ağaçlarından faydalanılır. Çam ağaçları ülkemizde özellikle sonbahar ve kış aylarının yağışlı geçtiği yani yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı olduğu bir iklim özelliğine sahip Akdeniz Bölgesi’nde daha çok bulunur. Akdeniz Bölgesi’nde en iyi yetişebilen çam ağcı türleri ise halep çamı, karaçam, selvi, kızılçamdır. Bu tür çam ağaçları bilhassa sonbahar mevsiminde dikilirse daha iyi bir yetişme dönemi geçirirler. Bu mevsimde dikilirlerse daha hızlı büyür ve gelişirler. Sonbahardaki yağışlarla toprak daha gevşek bir yapıya sahip olur ki bu yapı çam ağaçlarının yetişmesi için olumlu bir durumdur. Türkiye’de bazı bölgelerde yüksek yerlerde sonbahar ılık ve yağışlı değil de özellikle kar yağışlarının görüldüğü soğuk bir iklim özelliği gösterir. Bu durumda sonbahar mevsiminde çam ağacı dikilmesi pek olanaklı olmayabilir. İşte eğer sonbahar mevsiminde çam ağacı dikilemez se hava sıcaklıklarının yaklaşık olarak 4-5 derece civarında olduğu zaman ve özellikle de ilk bahar mevsiminin başındaki dönemde de çam ağacı dikilebilir.

Rüzgarın fazla olduğu yerlerde ise çam ağacı dikmek için en uygun zaman kış aylarıdır. Çünkü kış aylarındaki rüzgarlar uyku halinde olan çam fidanları daha az etki eder. Ve bu nedenle fidanlar bu aylarda daha az zarar görür. Çam ağaçları için uygun olan toprak çeşidi çam ağacının dikildiği döneme göre farklılık arz eder. Eğer çam ağacı sonbahar aylarında dikilecekse daha kumlu ve gevşek bir toprak seçilmelidir. Eğer toprak killi bir yapıya sahipse çam ağaçlarının ilkbahar aylarında dikilmesi daha uygun olur.

Bir önceki yazımız olan Defne Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde Defne Yaprağı, Defne Yaprağı Faydaları ve Defne Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir