Menu

Çam Ağacının Bakımı

Çam Ağacının Bakımı

cam-agaclarinin-bakimi

Çam ağaçları uzun yıllar boyunca doğada yetişmektedir. Ayrıca çam ağaçları görüntüsü ile de herkesin gözlerini kamaştırmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu yüzden de en gösterişli ve en ihtişamlı olan ağaç çeşitlerindendir. Eski yıllardan beri de çam ağaçlarının varlığı her zamanki gibi vardır. Çam ağacı çok değerli bir ağaç  olduğunu da biliniz. Çam ağaçları dört mevsim boyunca bulur. Çam ağaçları güneşli mekanları daha çok sevmektedir. Çünkü çam ağaçları güneşten güç almaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Yetersiz güneş aldıkları zaman çam ağaçları büyüyemez.

cam-agaclarinin-bakimi-

Çam ağacının bakımı ise yanlış budama yapıldığı zaman çam ağaçları her zaman bakımlı olurlar. Çam ağacını yanlış budama yapılırsa çam ağaçları uzun yıllar boyunca yaşayamazlar. Çam ağacının bakımı budama ile olmaktadır. Çam ağacının budamaları iyi yapılsın ki çürümeye mahkum olmasınlar. Yoksa çam ağaçlarının ömrü kısalır. Bu yüzden de çam ağaçlarının yaralanmalarına bakım yapılmalıdır. Çam ağaçlarının bakımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çam ağaçlarının hepsinde budama, hafif budama yapılma ve ağır budama işlemleri yapılmaktadır. Bu şekilde çam ağaçları daha sağlıklı büyümeye başlarlar. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

cam-agaclarinin-bakimi-nasil-yapilir

Çamların bakımı kış aylarında yapılması çok önemlidir. Çam ağaçları dayanıklı olan ağaç ve aynı zaman da soğuklara karşı da dayanıklıdır. Ama çam ağaçları bütün bunlara sahip olsalar da çok soğuk havalarda çam ağacının donmaması için bakımını yaparak çam ağaçlarını korumalısınız. Bilmeniz gereken bir bilgi de çam ağaçları kıraç adlı topraklarında da yaşayabilirler. Çam ağaçları için topraklar asla kuru olmaması gerekmektedir.

cam-agaclarinin-bakimi-nasil-yapilir-

Çam ağacının bakımı yapılırken suyu çabuk çeken toprak çeşidi olması lazımdır. Bahar aylarında da her zamankinden daha fazla çam ağaçlarının sulanmasının yapılması gerekir. Gübreleme uygulamasına da gelecek olursak çam ağaçları için sıvı gübreler tercih edilmelidir. Nedeni ise sıvı gübreler uygulanarak bir yıl boyunca çam ağaçlarının güçlü olmasını sağlamaktadır. Ayrıca da daha da çabuk büyümektedir. Çam ağaçlarının köklerinde bulunan beyaz renkli mantarlarda çam ağacının gelişimi ve sağlığı için çok katkısı vardır. Çam ağaçlarının üremeleri yapılacağı zaman mart aylarından itibaren eksilmeye başlanmalıdır. Bununla birlikte de çam ağacının tohumu soğuğa karşı korumalı da olmalıdır.

cam-agaclarinin-bakimi-nasil-yapilmali

Çam ağaçlarının çam hastalıklarından korumak için mutlaka ilaçlanması ihmal edilmemelidir. Çam ağaçlarının ilaçlanması yapılmadığı zaman çam hastalıklarına yakalanırlar. Çam ağaçlarını bu hastalıktan korumalısınız. Çam hastalıkları iki türdedir. Bunlarda aphids ve sawfly adlı hastalıklardır. Çam ağaçlarını görsel olması, sağlıklı olması ve uzun ömürlü olması için bakımını aksatmamalısınız. Bakımı her ne zamansa yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir