Menu

Çam Ağacı Nasıl Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır

Çam Ağacı Nasıl Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır

 

Çam-Ne-Zaman-Dikilir-Bakımı-Nasıl-Yapılır

 

Türkiye’de çok farklı türlerde çam ağaçları bulunmaktadır. Her bir çam ağacı türü ise farklı yetiştirme yöntemleri, alanları ve de dikim zamanlarına sahiptir. Bu açıdan hangi çam ağacı ne zaman dikilir sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Akdeniz bölgesi sonbahar ve kış mevsiminin oldukça yağışı geçtiği bir bölgemizdir. Bu bölgede yetişen çam ağaçları ise, karaçam, selvi, halep çamı ve karaçamdır. Bu çam ağacı türleri, sonbaharda dikilirse çok hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Çünkü sonbahar aylarında sık yağmur yağmasıyla topraklar gevrek bir şekle kavuşur. Ve bu gevrek toprak ve toprağın ısı seviyesi çam ağacı için en uygun şartları oluşturur. Sonbaharda gevrek topraklara dikilen bu çam ağacı türleri, kış mevsimi kendini göstermeden önce kök salmaya başlar. Kış sonrasında, ilkbahar başlangıcında ise bu çam ağaçları hızlı ve de sağlıklı şekilde büyüme gösterir.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde sonbahar aylarında da yüksek olan tepelerde kar bulunabiliyor. Bu açıdan bu tür bölgelerde sonbaharda çam ağacı dikilmemesi gerekir. Bu tür bölgelerde toprak sıcaklığının yaklaşık olarak 4 ya da 5 dereceye ulaştığı ilkbahar başlangıcını tercih etmenizde fayda var. Eğer yoğun ve sert rüzgarların olduğu bir bölgede yetiştirilecekse kış aylarında dikim yapılabilir. Çam ağacı dikeceğiniz arazi gevşek ve kumlu bir toprağa sahipse, dikim için sonbaharı beklemek çok daha uygun olur. Eğer toprak kil açısından zenginse ilkbahar mevsiminde çam ağacı dikmek çok daha doğru olur. Ülkemizde hemen her bölgede yetişebilen çam ağacı, iğne uçlu yapraklara sahiptir ve boyu çok uzun boyutlara kadar uzayabilir.

Çam ağacı aşı yönteminin yanı sıra tohum yöntemi ile de yetiştirilebilir. Bazı bölgelerde çelik aşısı da uygulanmaktadır. Tohum yöntemi ile yetiştirecekseniz çam tohumlarını ekmeden bir gün önce mutlaka suda bekletmelisiniz. Bu şekilde çok daha hızlı çimlenme sağlayabilirsiniz. Su içinde bekletilen çam tohumları, saksıya ya da tüp şeklinde bir kaba ekilmelidir. Çam köklerinin iyi bir şekilde gelişebilmesi için saksının ya da kabın dibinin derin olması gerekir. Çam ağacını sulama konusunda da özenli davranmakta fayda var. İlk zamanlarda su isteği fazla olan çam ağacı ilerleyen zamanlarda su istemez. Sulama esnasında suyu birden bire üzerine boşaltmamalısınız. Bu şekilde tohumların yerinden oynamasına sebep olabilirsiniz. Az az ve yavaşça dökmelisiniz. Çam ağacı güneş ışığı alabilecek bir konumda yetiştirilmelidir. Çam ağacının gövdesi hassas olduğu için sık sık yeri değiştirilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Ceviz Ağacı En İyi Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir