Menu

Buğday Ekimi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Buğday Ekimi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

 

Buğday-Ekimi-Nasıl-Yapılır-Faydaları-Nelerdir

 

Buğday, içeriğinde bulunan karbonhidrat, vitamin, minerallerden dolayı temel bir besin kaynağı olarak kullanılır. B grubu vitaminini de fazlaca barındırdığından insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Sindirimi kolaylaştıran, cilde olumlu etki yapan buğday, aynı zamanda mide ve bağırsak sorunlarını giderir, kabızlığı önemler ve de kalp ve damar sağlığı için de son derece yararlıdır. Buğday Kafkasya, Batı İran ve Anadolu’da yetiştirilir. Otsu bir bitki olarak bilinen buğday, karasal iklimde yetiştirilir. Yem ve de un üretiminde kullanılan buğday, çiftlik hayvanları için yem olarak yetiştirilir.

 

Buğday ne zaman yetiştirilir sorusuna ise sonbahar denebilir. Ancan kışın da ekimi yapılabilir. Özellikle 15 ekim ve 15 kasım tarihleri arasında buğday ekilirse çok iyi verim alınabilir. Daha iyi verim alınabilmesi için ekim sırasında toprağın tavlı olması gereklidir. Ekilecek alanın bir dönümüne 20 ile 22 kg tohum atılmalıdır. Eğer bu orandan daha fazla tohum atılırsa ürün sık yetişir. Ekim zamanına geç kalınmışsa da tıpkı yazlık buğdayda olduğu gibi verim düşüklüğü yaşanır. Çünkü çimlenme ve de çıkışı gecikir be bu da ürün kalitesini düşürür. Aynı şekilde erken ekim yapmak da kalite düşüklüğüne sebep olur. Bu açıdan buğdayın dikim zamanını çok iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. Buğday erken dikilirse erken sapa kalkma gibi durumlar gözlenebilir. Buğdayın güçlü olması için serin ortamlar gereklidir.

 

Aynı zamanda buğdayın ekimi esnasında toprak derinliği 5 ile 10 cm arasında olmalıdır. Bu şekilde buğdaydan çok daha iyi verim alınır. Buğday ekildikten sonra ilk zaman ve kardeşlenme zamanı şeklinde iki gübreleme işlemi yapılır. Toğrağa azotlu gübre ve banda ise fosforlu gübre verilir. Buğdayın su ihtiyacı genellikle yağışlarla sağlanır. T çubuk kullanılarak sulamanın yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bu çubuk 30 ya da 40 cm’lik bir derinliğe rahat bir şekilde ulaşıyorsa sulaması yeterli gelmiş demektir. Mibzer adı verilen bir makine ile ya da elle serpme yöntemi ile buğday ekilir. Elle serpme işlemi yapılmışsa daha sonra tırmıkla işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemle buğday tohumları toprağa iyice karıştırılır. Toprağın derinliği çok fazlaysa buğdayın gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Eğer don riski bulunan bir bölgede dikim yapılacaksa erken ve de derine yapılmalıdır. Buğday hasadının düşmemesi için sürekli aynı toprağa aynı buğday ekiminin yapılmaması gereklidir. Toprağı belirli aralıklarla nadasa bırakmak ve de farklı türde bitkileri ekmek çok daha iyi olacaktır. Hasat zamanı ise haziran ayının sonlarında başlar ve temmuz ayının sonlarına kadar devam eder.

Bir önceki yazımız olan Çam Ağacı Nasıl Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir