Menu

Brüksel Lahanası Ne Zaman Ekilir?

Küçük yumru şeklinde ve kalınca kat kat yaprakları olan brüksel lahanası potasyum ve demirin yanı sıra A, C ve E vitaminlerini de yüksek oranda içerir.Lahananın küçüğü olan brüksel lahanası keskin kokulu  sıkı sarımlı olup iri bir ceviz büyüklüğündedir.
Amerika ve Avrupa da yaygın olarak bilinen sebze Türkiye’de daha yeni  yeni tanınıp üretim ve tüketimine son yıllarda  başlanmıştır.Ülkemizde genellikle taze olarak tüketilip çorbası,etli yemeği yapılıp ya da haşlanıp garnitür şeklinde tüketilmektedir.Küçük olanlar dondurularak tüketilmeye daha uygundur.
Turpgiller ailesinden olan sebze akciğer,mide ve kalın bağırsak kanserini önler.
Kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme riskini azaltır ve katarak hastalığının oluşumunu engeller.
Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli seviyede tutar.
Brüksel lahanası soğuk iklimi ve doğal gübre ve vitamin görmemiş toprakları seven bir bitkidir.Kireçli su alması bitkinin daha iyi yetişmesini sağlar.Ayrıca brüksel lahanası çok soğukları,don olaylarını hatta kar suyunu sever.Kar suyunu almış bitki her zaman için daha lezzetli olur.

Bitkinin tohumlarınisan ayı ortasından  mayıs ayı ortasına kadar,bahçenin güneş gören kısmına 20 cm’lik mesafelerle nemli toprağa ekilir. Yeşeren tohumlar temmuz ayında yerlerinden sökülerek 70 – 80 cm’lik mesafelerle tekrar toprağa dikilir.İyi bir bakım sonucunda bitkimiz yaklaşık 120 santimetreye kadar uzayabilir.
Lahananın böceklenmemesi için fidemizin büyüme zamanında olgunlaşan yapraklarının araları düzenli ve sık zamanlarla koparılarak temizlenip bakıma alınması gerekir. Lahanalar yaklaşık baş parmak uzunluğuna eriştiğinde hasat yapılır.Öncelikle alt kısımlarda olan lahanaların toplanması,üst kısımlarda bulunan lahanaların daha hızlı olgunlaşmasını sağlar.Üst kısımlarda bulunan ve gelişmemiş lahanaların gelişimi için,bitkinin üst kısmında bulunan yapraklar eylül ortasında tamamen kesilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ortanca çiçeği ne zaman ekilir? başlıklı makalemizde ortanca çiçeği ne zaman ekilir, ortanca çiçeğinin özellikleri ve ortanca fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir