Menu

Börülce ne zaman ekilir?

Börülce, baklagiller ailesine mensup bir bitkidir. Şekil itibariyle de fasülyeyi andırır. Tüketimi salata, yemek ya da turşu şeklinde yapılır. Bitkinin kökleri iyi gelişmiştir. Tek yıllık bitki olan börülcenin kökleri kazık kök olarak bilinmektedir. Börülce çiçek açtığında, çiçekleri yaprak yataklarından çıkmaktadır. Meyveye bağlandığı yerlerde renkli halkalar mevcuttur. Diğer adları karnıkara ve acebek olarak bilinmektedir. Börülce protein bakımından oldukça zengin bir  bitkidir. C vitamini yönünden de zengin olan bitki özelikle yanık tedavisinde etkilidir. İyot oranı yüksek yerlerde yetiştiği için, tuzlu ve ekşi bir tada sahiptir. Börülce, şeker düşürülmesinden, akciğer ve göğüs hastalıkları içinde önemlidir. İyot eksikliğinde tüketilmesi gereken bir bitkidir. Bitki, deniz  kıyılarında yetiştirilmektedir. Türkiye’de Tuz Gölü ve Gökova çevresinde yetiştirilir. Ayrıca Ege bölgesinin tipik besin maddesi olarak oldukça fazla tüketilmektedir. Aksaray, Burdur, Ereğli, Tarsus çevresinde de görülmektedir.

Börülce yetiştirilmesi için,toprak ısısının 10 derece civarında olması  yeterlidir. Toprağında biraz torf kullanırsanız faydalı olacaktır. Fısfıs yardımıyla nemlendirme yapabilirsiniz. Tohum ekim işlemini yaptıktan sonra toprağın üzerini biraz kapatabilirsiniz. Daha sonra streç film yardımıyla üzerini kapatarak, çimlenmesini bekleyebilirsiniz. Çimlenme olayı 8 ile 14 gün arasında gerçekleşecektir. Bu işlem bittikten sonra streç filmi üzerinden almanız gerekir. Ya bahçeye ya da daha büyük bir kaba bitkinin çimini aldıktan sonra yine sulama işlemine devam edebilirsiniz. Bu işlem için toprağın yeterli  nem dengesinde olması ve güneş ışığından faydalanması önemlidir. Güneş ışığı alan kuzey ve güney kısımlarına ekim yaparsanız bitki çabuk olgunlaşır. Çift sıra dikim yapabilirsiniz. Fideler arası 7-10 cm ekim aralığı bitkinin yetişmesi için yeterli olacaktır. Sıralar arası 45-65 cm olması toprağın rahat nefes alması bitkinin gelişimini tamamlamasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Maydanoz Ekimi ve Bakımı başlıklı makalemizde maydanoz bitki, maydanoz ekimi ve maydanoz ekimi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Ahmet 17 Mayıs 2015 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir