Menu

Böğürtlenin Sağlığa Faydaları Nedir ?

Beta* hücrelerinin (hipofiz bezinde ve pankreasta yer alan bir çeşit salgı hücresi) insülin seviyesini yükseltmede etkili antosiyanin* [ (kırmızı ve mor renkli meyvelerde ve sebzelerde -patlıcan, mürdüm eriği, kırmızı turp, üzüm, böğürtlen, kırmızı lahana, pancar), ayrıca bütün mor çiçeklerde bulunan renk verici bir maddedir. Antosiyanin içeren besinler hücre yaşlanmasını önleyici özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı çok güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Hücreleri ve sağlık dokularını korur. Bu sayede kalp hastalıklarına ve kansere yakalanma riski azalır.] yönünden zengin olan böğürtlen diyabet hastalarında kan şekerini dengelemekte yardımcı olur. Amerika Birleşik Devletleri Michigan State Üniversitesi (MSU) tarafından yapılan ve “Journal of Agricultural and Food Chemistry – Tarım Dergisi ve Gıda Kimyası” dergisinde yayınlanan klinik araştırma sonuçlarına göre böğürtlen meyvesi insülin üretimini yaklaşık olarak %50 oranında arttırarak glikoz düzeyinin korunmasına yardımcı oluyor.

Böğürtlen, ahududu, dağ çileği, çilek gibi çözünebilir lif içeren gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri University of Illinois at Urbana Champaign tarafından yapılan ve “Beyin, Davranış ve Bağışıklık” dergisinde yayınlanan bir araştırma böğürtlenin interleukin-4 isimli protein üretimini attırıp vücutta yer alan iltihabı azaltarak bağışıklık sistemini iyileştirip güçlendirdiği yönünde sonuçlara sahiptir.

bogurtlen-faydalariAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarımsal Araştırma Servisi ve Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün bazı hayvanlar üzerinde gerçekleştirdiği bir takım çalışmalara göre böğürtlen ekstresinde yer alan cyaniding-3-glükoz isimli antioksidan kanserli hücrelerin yayılmasını önlüyor. Yapılan bu araştırma Journal of Biological Chemistry (Biyolojik Kimya Dergisi) isimli dergide yayınlandı.

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan böğürtlenin 10 gramı bir kişinin günlük lif ihtiyacının tam %21’lik oranını, günlük C vitamini ihtiyacının %35’lik kısmını, günlük A vitamini ihtiyacının %4’ünü, günlük demir ihtiyacının %3’ünü ve günlük kalsiyum ihtiyacının ise %3’lük bir kısmını tek başına karşılayabilmektedir. Ayrıca böğürtlenin içerisinde vücudumuz için önemli olan K vitamini, E vitamini, fosfor, çinko, niasin, magnezyum, bakır, potasyum ve manganez bulunmaktadır.

Böğürtlenin Sağlığa Faydaları ve Yararları

 • Böğürtlen unutkanlığı azaltır ve hafıza kaybına iyi gelir.
 • Toklu hissi uyandırdığı için diyet yapanlara tavsiye edilir. Kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve zayıflamak istiyorsanız çekimden böğürtlen tüketebilirsiniz.
 • Böğürtlen suyu ishale iyi gelir. Böğürtlen suyunu sıkar sıkmaz içmelisiniz çünkü bekletilen böğürtlen suyu kolaylıkla bozulmaktadır.
 • Böğürtlen A, C, E ve K vitaminleri içerip A ve C vitamini bakımından zengindir. İçerisinde kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu madde bulunmaktadır.
 • İçerdiği antosiyanin sayesinde vücutta yer alan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Güçlü bir antioksidandır.
 • Gırtlak ve bağırsak kanseri başta olmak üzere vücudu kanser hücrelerine karşı korumaktadır.
 • Her gün tüketildiği taktirde insan vücudu dinçleşir.
 • Tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendireceğinden dolayı hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.
 • Yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Tüketilen bir avuç böğürtlen tansiyon düşürücü etki sağlar.
 • Böğürtlen yaprakları kaynatılarak gargara yapılırsa diş eti ve bademcik iltihaplanmasına iyi gelir.
 • Böğürtlen kökleri kaynatılarak suyu içildiği taktirde böbrek taşlarının ve kumunun düşmesine yardımcı olur.
 • Böğürtlen şurubu solunum yolları ve göğüs rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir