Menu

Böğürtlen Meyvesinin Yetiştirilişi Ve Faydaları

Böğürtlen Meyvesinin Yetiştirilişi Ve Faydaları

Etiketler:Böğürtlen Meyvesinin Yetiştirilişi Ve Faydaları, Böğürtlen, Böğürtlen Bakımı

Ülkemizde yabani olarak her bölgede yetişen ve oldukça lezzetli olan böğürtlen, pasta, dondurma, meyve suyu ve reçel sanayinde de kullanılır. Böğürtlen Meyvesinin Yetiştirilişi Ve Faydalarını sizlere açıklamaktayız.Pastalara hem aroma veren hem müthiş kırmızı bir renk veren böğürtlen, son yıllarda bahçelerde ticari amaçlı olarak ta yetiştirilmektedir. Yabani böğürtlenlerden farklı olarak, özel alınan cins ve dikensiz böğürtlenler, ticari amaçla yetiştirenler tarafından tercih edilmektedir. Yabani böğürtlenlerin müthiş tatları olmasına rağmen, dikensi bir bitki olduğu için zor toplanır. Fakat yabani böğürtlen cinslerinin besleyici değeri diğer cinslere göre çok yüksektir. Ticari kar elde etmek isteyen toplayıcılar, meyveleri zor topladığı için ülkemize son yıllarda getirilen böğürtlen fidanları, özellikle dikensiz ve daha iri meyveli olan cinslerdir.

Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin içinde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca antioksidan yönünden oldukça zengin olan meyveler, ağızda bulunan yaralara, göz sağlığına, kirpik uzamasına çok etkilidir. Yüksek tansiyon hastalarının, bol miktarda böğürtlen tüketmesi önerilmektedir. Böğürtlen çayları ise bademcik iltihaplarında ve boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.

Böğürtlen Ağacının Bakımı

Doğal ortamında yetiştirilen böğürtlen ağacı, hiçbir bakım gerektirmeyecektir. Bağ ve bahçe kenarlarında kendiliğinden çıkan bu ağaçlar, yağmur suyu ile gelişim gösterir. Ticari amaçlı yetiştirilen böğürtlen ağaçları ise bahçeye dikilmesinden kısa süre sonra gelişim göstererek, meyve vermeye başlar. Bazı cinsleri sarmaşığı andıran bu değerli bitki, haftada bir sulanarak kolaylıkla yetiştirilmektedir.

Böğürtlen Meyvesinin Yetiştirilişi Ve Faydaları Resimleri

Bir önceki yazımız olan Nilüfer başlıklı makalemizde Nilüfer, Nilüfer Bakımı ve Nilüfer Büyütme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir