Menu

Böğürtlen Çayının Faydaları

Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında bolca yetişen böğürtlen, çilek ve ahududu ile yakından akrabadır. Hoş kokulu bu bitki, asırlar boyunca hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle çay olarak tüketilen böğürtlen, içimi en kolay olan bitkilerin başında gelmektedir.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir?

Tadı ve kokusu ile de dikkat çeken bu bitki, içinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemine çok büyük fayda sağlamaktadır. İshale ve basura çok iyi geldiği bilinen böğürtlenin, aynı zamanda kalp sağlığını desteklediği de görülmektedir. İçinde bulunan bileşenleri ile doğal bir antioksidan olan böğürtlen, kanser riskine karşı çok etkili bir silah olacaktır. Böğürtlen çayı, tüketimi oldukça kolay bir içecek olmakla birlikte, hazırlanması da bir o kadar kolaydır.

Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş böğürtlen kullanarak yapılacak olan böğürtlen çayı, en büyük etkiyi yaratacaktır. Doğal ortamda kurutulan böğürtlenlerden 2 çay kaşığı kullanarak hazırlanacak olan bir fincan çay, hastalıkların tedavisinde etkili olacaktır. 10 – 15 dakika demlenmesinden sonra süzülerek veya süzülmeden servis edebilirsiniz. Tatlandırıcı olarak esmer şeker veya bal kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir