Menu

Bitkiler Ne Şekilde Tüketilirse Daha Faydalı Olurlar

Bitkiler Ne Şekilde Tüketilmeli?                                       Bitkiler-Gelişigüzel-Tüketilmemeli

Tıpta kullanılan ilaçların hammaddesinin bitkisel kaynaklı olduğu herkes tarafından biliniyor. Nasıl ki bir ilaç haddinden fazla tüketilirse yarar yerine zarar veriyorsa günümüzde kullanılan alternatif tıp adı altında bitkilerin kaynatılıp içilmesi azami miktarda olmalıdır. Ayrıca bu konuda uzman olmayan kişiler tarafında tavsiye edilen her bitki kaynatılıp içilmemeli, bir hekim tarafından onaylanmayan karışımlar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde vücuda toksin etkisi yaratan bu bitkiler ölüme bile sebebiyet verebilir. Herhangi bir alerjik reaksiyon görüldüğü anda bir hastaneye başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır. Hangi bitkinin kaynatılması gerektiği, hangi bitkinin başka bir bileşenle karıştırılmaması gerektiği bilinmiyorsa asla gelişi güzel bir şekilde tüketilmemelidir.

 

Alternatif Tıp Bir Seçenek midir?

Bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından kullanılıyorsa elbette bir seçenektir. Tıbbi müdahalenin yanı sıra toplumca amiyane bir tabirle kocakarı ilaçları olarak bilinen bu seçenekler ek olarak kullanılabilir. Ancak tüketilmesi durumunda esas olarak alınan ilaçlarla nasıl bir reaksiyon göstereceğinden emin olunmayan bu seçenekler asla kullanılmamalıdır. Bir yerden iyileşmek istenirken başka bir yerden yıkıma sebep olunabilir. Örneğin basit bir bitki çayının birçok püf noktası vardır. Demlenen ve kaynatılan bitkiler çok ayrıdır. Veya kaynatıldığı düzenek metal mi cam mı yoksa başka bir element mi olacağı onun o maddeyle olan reaksiyonunu belirlemekte çok önemlidir. Kısacası bu yöntemler denenirken ince elenip sık dokunması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Atatürk Çiçeği İsmi Nereden Gelir Ve Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir