Menu

Bitkiler Hayat Verir

Bitkiler Hayat Verir 

bitkiler-hayat-verirBulunduğu yere kökleriyle tutunarak gelişen, döl veren ve yaşamını tamamladıktan sonra kuruyan, yosun, ot, ağaç gibi canlıların genel adı bitki olarak geçer. Biyoloji alanındaki bütün yeni çalışmalar, yaşamın tek olduğunu, bitkiler ile hayvanlar arasında bir canlı varlık ile bir mineral bileşiği arasındaki farktan çok daha az fark olduğunu göstermiştir. Dünyada ortalama 800 bin kadarbitki arsından 20 çeşit bitki insan beslenmesinde kullanılır.

Bitkilerin Yok Olması

Bitkitürleri günden güne yok olmakla, bitkiler dünyasında dönüşü olmayan bir yoksullaşma içine düşülmek istenmiyorsa, birçokbitki türünü korumak gerekmektedir. Bitkilerin yok olmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları;

  • Tarım alanında besin bitkilerinin yerini sanayiye yönelik bitkilerin alması
  • Bazı bölgelerde yeni bitkitürlerinin tarımının başlatılması
  • Bitkilerin bakterilere, mantarlara ve böceklere karşı dayanıksız olmaları
  • Aşırı kentleşmeden dolayı konut yeri açmak için yeşil alanların yok edilmesi
  • Böcek öldürücü ilaçların bilgisizce kullanımı

Bitkilerin Sağladığı Enerji

Klorofilli bitkiler güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürür, bu sayede büyüyüp gelişirler. Günümüzde insanoğlu bitkilerin depoladığı güneş enerjisi gücünü serbest hale geçirmeyi amaç etmektedir.  Bu amaç hayata geçirildiği zaman; Tarım artıkları ve çöpler işlenebilir, gübrenin mayalanmasıyla oluşan metan gazı ya da türevleri motorların gereksinimini karşılayabilir. İnsan hayatı için vazgeçilmez olanbitki türleri insanların bilinçsiz yaşamlarından dolayı yok olarak, insan hayatının kısalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çiçeklerinizle Konuşun başlıklı makalemizde Çiçek Deyince ve Çiçeklerinizle Konuşun hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir