Menu

BİTKİDE OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR

BİTKİDE OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR

 

bitkide-olusabilecek-hastaliklar

Bitki yetiştirmek kolay gibi görünse de oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Sulaması, gübrelemesi, ne kadar güneş alacağı. Bunlar fazlasıyla önemli faktörler. Bu faktörlerin uygun olarak yapılmaması sonucu bitkilerin hastalıkları ortaya çıkıyor. Peki, nedir bu hastalıklar? Nasıl olurlar? Nelere dikkat etmek gerekir? Bitkinin ışık alamaması başlıca bir problemdir. Bu durumda bitki uzun fakat sağlıksız olur. Yapraklarının arasında epeyce boşluklar oluşur. Daha fazla büyüme gerçekleşmez ve yapraklar olduğundan daha küçük ve cılızdır. Bu durumda çözüm ise bitkiyi budamak. Boyunu kısaltarak gereken ışıklandırmayla tekrardan büyütmek bitkinin sağlığına kavuşması demektir. Sulamanın az yapılması.

İnsanlar için olduğu gibi de bitkiler için de su hayat fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için gerekmektedir. Bitkilerin az su alması durumunda bitki çok az veya hiç bir şekilde büyüme gerçekleştirmez. Çiçek verse bile çok kısa sürelidir. Yaprakları ise zayıf ve cılızdır. Alt kısımdaki yaprakları da düşer. Çözümü ise su dolu bir kap içerisinde 10 dakika boyunca bekletmektir.10 dakika geçtikten sonra saksı tabağına yerleştirmeden önce iyice süzün. Kısa bir süre içerisinde tekrardan kuruma durumu olduğu taktirde saksıyı değiştirin. Çok soğuk ortamlarda bitkilerin yaşaması oldukça zordur. Soğuk iklim türüne göre bitkiler olsa da her bitki soğuk ortamlarda büyüyemez.

Soğuk ortamda duran çiçeklerin yaprakları kıvrılır ve akabinde düşer. Bunun çözümü ise oldukça basit. Bitkiyi sıcak bir yere taşımak. Fazla su vermekte bitkiler için zararlı bir durumdur. Bu durumda bitki çürür yapraklar az büyür ve kolayca dökülür. Eğer bu durumdaysanız bitkiyi sıcak bir yere taşıyın ve fazla suyun saksıdan akmasını sağlayın. Ve sadece gerektiği anlarda su verin bitkiye. Fazla ışıklı ortam da bitkiler için iyi değildir. Fazla ışık olduğu zaman bitki istenen büyümeyi gerçekleştiremez. Yaprakları ve gövdesi oldukça zayıf olur. Çözüm ise bitkiyi daha serin ve biraz daha az ışıklandırmalı bir yere taşımak.

Bir önceki yazımız olan Tarım Nedir Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Tarım Nedir Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir