Menu

Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin

Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin

bitki-ve-ciceklere-zarar-veren-hasereler

Bitkileri çeşitli hastalıklardan korumalısınız. Yoksa bitki ve çiçekler için verdiğiniz emekler yok olacaktır. Bunu sakın unutmayınız. Bitkı ve çiçeklerin bakımını da vaktinde yapmanız çok önemlidir. Bakımını iyi bir şekilde ve sulama işlemlerini de titizlikle yaptığınız zaman tohumlar, bitkiler ve çiçekler dayanıklı olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sağlıklı fideler yetiştirmek için ilk önce tedbirlerinizi almalısınız. Aldığınız gübreler de asla eski olmamalıdır. En az gübreler bir yıllık alınmış olmalıdır. Taze gübreleri asla almayın. Çünkü taze alınmış olan gübreler içeriğinde hastalık riski bulunmaktadır. Bahçenizde asla bitki artıklarını bulundurmamalısınız.

bitki-ve-ciceklere-zarar-veren-haserelerden-korunmak-icin

Bahçedeki bitki artıkları böceklerin çıkmasını ve hastalıkların çoğalmasına sebep vermektedir. Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin, Bahçeniz, çalılarınız ve çimlerinizi ilaçlamayı da ihmal etmeyiniz. Sebze dikecekseniz bunlara zarar veren daha çok mantar çeşitleridir. Bunlarda hastalık yapmanızda ve sebzelerine küf hastalığı yaymaktadır. Sebzeleri, bitkilerin, çiçeklerin havasız ve rutubetli bir ortamda duruyorsa bir şekilde hastalık riskleri daha çok çoğalmaktadır. Fide dikecekseniz araları seyrek olmasında fayda vardır. Böcekler için kullanılan ilaçlarda vardır. Bu ilaçları kullandığınız zaman insan sağlığına çok zararı vardır. Aynı zaman da bitkiler fayda sağlayan böcekleri de bu ilaçlar öldürülür. Bitkilere fayda sağlayan böceklerin işleri bitkilere dölleme katkısı sağlar.

bitki-ve-ciceklere-zarar-veren-haserelerden-korunmak-icin-

Bitki ve çiçeklere zarar veren haşerelerden korunmak için saksınız da yetişen bitkilerin topraklarda solucanlar ve böcekler oluşur. Solucanların bitkilere pek zarar vermezler. Zarar veren haşereli böceklerdir. Yalnız topraklarda çok fazla solucan varsa köklerine zarar verebilme ihtimali vardır. Çünkü solucanların beslendikleri şeyler toprakta bulunan çürükler olmaktadır. Zaten solucanlar bitkilerin köklerini asla yememektedir. Ama solucanlardan kurtulmak istiyorsanız sebzelerin ezin ve çürümeye bırakınız. Aynın zaman da hafif suda serpiniz. Gece ise toprağı kabartın ve topraklar karıştırınız. Arkasından da toprağı sulamanız yeterlidir. Ayrıca bitkileri bulunduğunuz ortamında iyice karanlık olması gerekir. Sabah uyandığınızda solucanların ölmüş olduğunu göreceksiniz.

bitki-ve-ciceklere-zarar-veren-haserelerden-korunmak

Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin Diğer bir yol ise yağmurlu ve sıcak havalarda saksıyı balkona koyun. Bu sayede solucanlar çıkıp kaçacaklardır. Tepsi böcekleri ve kulağı kaçanlar ise toprakta bulunan bitkilerle beslenirler. Aslında bitkiler zararlı değil de faydası vardır. Bu saydıklarımız haşereler asla evin içerisinde dağılmamaktadır. Kulağa kaçanlar ise bazı bahçelerde bulunan bitkilere zarar verme olasılığı fazladır. Göl kenarlarında bulunan toprakları almayın. Çünkü gözle görülmeyen zararlı haşereler olabilir.

bitki-ve-ciceklere-zarar-veren-haserelerden-korunmak-

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir