Menu

Bitki Hastalıkları

Bitki Hastalıkları

bitki-hastaliklari-belirtileri-nelerdir

Bahçenizde yetiştirdiğiniz sebze ve meyvelerde sararma, yaprakların yanması gibi durumlar bitkilerin hastalandığı anlamına gelir. Dikkatli bakım yapılmaması nedeni ile topraktan kaynaklanan nedenlerden dolayı sebze ve meyvelerin verimi düşebilir ya da hiç verim alamayabilirsiniz. Bu nedenle bitkilerin nasıl sağlıklı kalmasını sağlayabileceğiniz öğrenmeniz, bitki hastalıkları hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bahçe ekiminde özellikle sebze ekiminde rastlanan hastalıklarda bitkilerin zarar görmesi o yıl içinde hasat yapmanıza da engel olabilir. Birçok sebze hastalığı aslında hücre ölümlerinden kaynaklanır. Bu tür belirtiler de en çok görülen belirtilerdir.

bitki-hastaliklari-hakkinda

Farklı bitki türlerine göre değerlendirilebilecek olan farklı bitki hastalıkları da bulunabilmektedir. Örneğin arpa ve buğday gibi bitkilerde tane olmaması ya da bazı bitkilerin daha kısa ve zayıf olması hastalıklı olduğu anlamına gelebilmektedir. Bu tür durumlarda rastık denilen bir hastalık meydana gelir. Buğday ve arpa cinsi ürünlerde verimin düşmesine neden olur. Rastık denilen hastalık mantar sporları gibi başaklarda siyah tozlar oluşması ile fark edilebilmektedir.

bitki-hastaliklari-nelerdir

Bir başka hastalık türü de patates cinsi ürünler için tehlike oluşturabilmektedir. Patates mildiyösü adı verilen bu durum yağışın ve rutubetin çok olduğu zamanlarda meydana gelen bir hastalıktır. Bitki yapraklarının kuruması ile fark edilebilmektedir. Bu hastalığı engellemek için her sene ekim yapılmadan önce tarlanın iyi temizlenmesi ve kalan bitki artıklarının temizlenmesi gerekir. Ayrıca koruyucu ilaçlar kullanmak da patates ekimi sırasında faydalı gelebilmektedir.

bitki-hastaliklari-belirtileri

Toprağa ekilen bitkiler kadar ağaçlar için de hastalıklar söz konusu olabilmektedir. Örneğin kök kanseri bunlardan bir tanesidir. Bir tür bakteri olarak tabir edilen kök kanseri ağaç hücrelerine yerleşerek hücrelerin normalin üzerinde büyümesine ve sağlıksız laşmasına neden oluyor. Bu şekilde ağaçlarda urlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda toprak işlenirken köklerin ve kök boğazlarının yaralanmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıktan kurtulmak için oluşan urların köklerden temizlenmesi gerekir. Kök kanseri gibi ağaçlar için tehlikeli olan hastalıklardan bir başkası da kara lekedir. Bu hastalık özellikle elma ve armut ağaçlarında sık görülen hastalıklardan bir tanesidir.

bitki-hastaliklari

Ağaçların çiçek, yaprak ve dallarında görülebilen bir hastalıktır. Çiçeklerde oluşması halinde çiçeklerin dökülmesine neden olabilmektedir. Eğer meyve oluşumunda meydana geliyorsa meyvelerin gelişimini engelleyebilmektedir. Meyve ağaçları gibi asmalar da çeşitli hastalıklara yakalana bilmektedir. Bu anlamda sık görülen mavi küfler asmaların zarar görmesine neden olabilmektedir. Yapraklar üzerinde görülen mavi küf bitki hastalıkları arasında asmaların zayıf kalmasına ve meyvelere zarar verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gül Bahçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir