Menu

Bitki Çeşitlerinden Vapur Dumanı Çiçeği

Bitki Çeşitlerinden Vapur Dumanı Çiçeği

 

bitki-cesitlerinden-vapur-dumani-cicegi

Dünya üzerinde binlerce bitki çeşidi vardır. Bunları tek tek anlatmak mümkün değil. Bu makalemizde sizlere birkaç adet bitki hakkında bilgiler vereceğiz. Çocukluğumuzdan beri hayatımızda olan, çizimi en kolay olan çiçek; lale. Lalenin en can alıcı özelliği de her mevsimde her ayda ekilebilir olmasıdır. Ayrıca saksıda yetiştirilebilir olması da çiçek severlerin tercih etmesinde önemli bir etken. Güneşli iklimi seven lalenin her rengi olmasa da karışık olarak bir çok rengi mevcut.

Kırmızı ve çiçek denilince aklınıza ilk gelen bitki nedir? Tabi ki gül! Lale gibi her mevsimde ekilebilen bir bitki olmasına karşın dış iklimde ekilecekse donlar yaşandıktan sonra ekilmesi gerekmektedir. Bordür ve tarhlar ekilmesi için gereken yerlerdir. Ayrıca saksı için olan modelleri de mevcut. Eğer hava çok sıcak olursa gül açmaya ara verebilir. Fakat sıcak iklimde bir problem olmaz. Kış hariç her mevsimde filizlenebilen gül ilkbahar, yaz ve sonbaharda çiçek açabilir. Rengi genellikle kırmızı ve beyaz görülse de karışık renkli olduğundan farklı renkleri de mevcuttur.

Parklarda ve bahçelerde sıkça gördüğümüz ama adını bilmediğimiz çiçeğin adı Kirli Hanım! Sadece şubat, mart, nisan, mayıs, haziran aylarında ekilebilen bu çiçekler oldukça uzun ömürlüdür ve bir çok yere de uygundur. Yaz mevsiminde ve sonbahar mevsiminde çiçeklenen bu bitkilerin de renkleri gül ve lale gibi karışıktır. Ayrıca saksıda yetiştirelebilir bir bitkidir ve tohumlu bitki kısmına girer. Güneşte ve sahil kesimi bölgelerde yetişen bu çiçek parklarda sürekli güneşin altında kalarak gelişiyorlar. Çünkü Kirli Hanım çiçeği sıcağa dayanıklı bir bitkidir. Vapur dumanı isimli bitkinin hoş görüntüsü bir çok insanın dikkatini çekmiştir. Yaz mevsiminde çiçeklenen ve rengi karışık olan bu bitkinin ekim zamanı ise sadece Şubat, Mart ve Nisandır. Öte yandan saksıda da yetiştirilebilir bir bitki olan Vapur dumanı yer örtücü ve tohumlu bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan BİTKİDE OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR başlıklı makalemizde Bitkide Oluşabilecek Hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir