Menu

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Kuşdili olarak bilinen biberiye bitkisi, ferahlık ve sağlık veren pek çok özellik taşımaktadır. Tüm bu özellikleri ile insanların dikkatini çeken bu bitki, aynı zamanda yağı çıkarılarak da kullanılabilmektedir. Biberiye yağını elde etmek için bitkinin distilasyon yani damıtma işleminden geçmesi gerekmektedir. Biberiye yağı elde etmek için kullanılacak damıtma yöntemi, dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Biberiye bitkisinin daha faydalı olabilmesi, bitkinin tam zamanında toplanmasına bağlı olacaktır. İlkbaharda ve yaz başında toplanması gereken biberiye, iyi bir şekilde ayıklanıp damıtma işlemine hazırlanmalıdır. Yağ haricinde, bitkinin tamamı da gıda olarak tüketilebilmektedir.

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye bitkisi, insanların sıkıntı çektiği çoğu alanda büyük fayda sağlamaktadır. Stresin azaltılmasından cilt güzelliğine, kalp ve damar hastalıklarının riskinin azaltılmasından sindirim sistemi problemine kadar aklınıza gelebilecek çoğu yerde fayda sağlamaktadır. Biberiye bitkisinin çayını demleyerek içebilir veya yağını çıkararak tüketebilirsiniz. Yağını çıkarmak için damıtma işlemi uygulanmalıdır. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarını zeytinyağı gibi günlük kullanılan yağlara karıştırıp hoş bir aroma elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir