Menu

Biberiye Bitkisi Hakkında

Biberiye Bitkisi Hakkında

 

biberiye-bitkisi-hakkinda

Biberiye bitkinin latince ismi Rosmarinus officinalis olup bunun anlamı ise deniz nemidir. Genellikle deniz kıyılarında yetiştiğinden olsa gerek bu adı almıştır. Romalılar tarafından ise tütsü olarak kullanılan bu bitkinin efsanede de yeri vardır. Buna göre Hz. İsa’nın bebekken biberiye çalılıklarının altında korunduğu iddia edilmektedir. Romalılar biberiyeye yükledikleri derin anlamlardan ötürü Orta çağa kadar cenaze törenlerinde biberiyeyi kullanmışlar hatta tabutun üzerlerine biberiye sermişlerdir.

Biberiye hoş bir görüntü vermesi ile dekoratif amaçlı kullanılmasının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bunun için de aktarlarda çokça satılmakta ve insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Öncelikle biberiye kilo vermeye yardımcıdır. Taze olarak veya aktarlardan kurutulmuş olarak alınan biberiyeler çay olarak tüketildiğinde iştahı keser ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Biberiye içeriğinde kansere karşı etkili olan karnosal adlı bir bileşeni içermektedir. Bu sayede kansere karşı koruyucu bir etkisi de vardır. Ayrıca kanserin etkilerinin azaltılmasında da yardımcıdır. Ama bunun için yine de doktora danışılmasında fayda vardır. Biberiye beyin ve sinir hastalıkları konusunda da fayda sağlar. Beyne etkileri sayesinde hafızayı güçlendirir. Alzheimer gibi beyni ve sinirleri ilgilendiren rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Biberiye migren ağrılarının gidermede de etki eder. Bunun için bir kaba bir miktar biberiye ve sıcak su koyarak kaba doğru yüz yaklaştırılması ve kafaya da havlu sarılarak buharın yüzer daha iyi etki etmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca biberiye yağı ile masaj yapmak kas ve eklem ağılarının azaltılmasında yardımcı olur. Biberiye bağışıklık ve sindirim sistemi için de olumlu etkileri olan bir bitkidir. Şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların azaltılmasında etkili olur. Yorgunluğu almada birebirdir. İnsanı sakinleştirir. Romatizma ağrılarını gidermede de etkilidir. Ayrıca grip, nezle gibi rahatsızlıkları gidermede de faydalıdır. Ayrıca yağ olarak kullanıldığında veya kremlerde kullanıldığında cildi güzelleştirmek için de çok güzel bir bitkidir. Ayrıca saç bakımında da kullanılır. Görüldüğü üzere biberiye son derece faydalı bir bitkidir. Fakat yine de hamile ve emziren bayanlar ile bir hastalığı olan kişiler kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tarımda Verimi Artırmak İçin Neler Yapılabilir başlıklı makalemizde Tarımda Verimi Arttırmak İçin Neler Yapılabilir, Tarımda Verimlilik ve Verimliliği Artırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir