Menu

Biberin faydaları Ve Ekimi

iştahımızı açan,mide dostu, romatizmal hastalıklara iyi gelen, cinsel istek uyandırıcı biber yeşil haliyle c vitamini deposu kızarıp kırmızı halini aldıktan sonra ise a vitamini deposu haline geliyor.
Anavatanı Güney Amerika olan biber ülkemize Osmanlı zamanında gelmiş ve en çok yetiştirip tükettiğimiz sebzeler arasında yerini almıştır. Paprika adıyla Avrupa ve Türkiye’de tanınır.
Renkleri sarı, turuncu, kırmızı, yeşil ve mor olabilir. Acı olarak da yetiştirilen bitki ilaç yapımında da kullanılmaktadır.
Ilık ve sıcak ortamlarda yetişen biber  toprak bakımından seçicidir çok kumlu ve çok ıslak yerleri sevmez.Toprağın su tutma kapasitesi ne kadar fazla ise biber o kadar iyi yetişir.Yaz bitkisi olarak görülse de  aslında bitkimizin yetişme mevsimi bahar aylarındadır.Çünkü bu bitki çok sıcağı sevmez  bundan dolayı  havanın serin ve sıcaklığın ortalama 15 derecelerde olması daha faydalı olacaktır.
Bitkimiz oda ısısında şubat ve mart ayında çimlendirildikten nisan sonu mayıs başında şaşırtma yöntemiyle dış ortama alınır.
Biber ekimi  için ilk işlem olarak nemli toprağa çok fazla derin olmayan çukurlar açılır.Ve tohumların fidan haline gelmesi beklenir ve fidanlar çimlendirildikleri yerden dikkatlice alınarak  toprakla buluşturulur.Çiçeklerine zarar vermeden köklerine doğru sulama yapılmalıdır.Arada gübreli su yapılması hasadı bollaştırır.Havaların çok sıcak yada soğuk olması mahsülümüzden kötü hasat yada hiç hasat elde edilmemesiyle sonuçlanmasına neden olabilir.
Olgunlaşma ve guneşte fazla durma sonucu kızarır.Kırmızı renkli olan çeşidi salça, sos ve yemeklik olarakta çok çeşitlilik gösterir.Yeşil biber taze sebze olarak dolmalık,sivri,çarliston,ufak acı biber olarak yemek salata,kızartmada,kızarması beklendikten sonra kurutulup çekilmesiyle kırmızı toz halinde baharat olarak kullanılır.Kırmızı toz biber çok acı ,acı, az acı ve tatlı olarak satılır.Yeşil biberlerler haziran sonu temmuz başında olmaya başlar ve ekimin ortalarına bir hasat zamanı içerisinde 5 ila 8 kez arasında ürün verebilirler.Ürünleri sabah ve öğle saatlerinde toplamakta fayda vardır.Sanayi de salça ve kırmızı toz biber için kullanılacak olan biberlerin kızarması beklenir ve olgunluk seviyesine ulaştığında toplanır bu nedenle kırmızı biber senede tek sefer ürün verirler.

Bir önceki yazımız olan Bamyanın Faydaları Ve Yetiştirilmesi başlıklı makalemizde bamyanın faydaları nelerdir, bamyanın faydaları ve zararları ve bamyanın yetiştirilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir