Menu

Biber Nasıl Yetiştirilir?

Biber Nasıl Yetiştirilir?

biber-nasıl-yetiştirilir

Ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilen biber, yaz aylarında bolca tüketilmektedir. Yemeklerde, salatalarda, turşularda ve salça yapımında biber kullanılır. Toz olarak her yemekte kullanılan biber, en çok yetiştirilen sebzeler arasındadır. Biber birçok vitamini içinde barındıran ve en çok C vitamini içeren sebzedir. Yetiştirilmesi kolay, tüketimi fazla olduğu için evlerin küçük bahçelerinde veya büyük tarlalarda, biber ekimi yapılmaktadır. Biber sıcak iklimi seven bir bitki olduğu için ülkemizde her yıl tek bir defa biber ekilir. Daha sıcak iklime sahip bölgelerde biber yılda birkaç defa ekilebilmektedir.

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Biber dikilecek toprak, daha önceden bellenip, karık yapılır. Mart ayı sonunda sıcak bir ortama biber tohumları ekilip biberlerin çimlenmesi beklenmelidir. Çimlenen ve fidelenecek boya gelen biberler, daha önceden hazırlanan araziye geçirilerek, karıkların içine üçgen şeklinde dikilir. İlk fide yapıldığı sırada, can suyu verilerek üç gün su verilmez. Biber, bolca çapa yapılan ve haftada bir defa sulanan bir bitkidir. Dalları güçlendiğinde alt dallarının kopartılması, üst dallarını güçlendirecek ve topraktan hastalık kapmasını önleyecektir. Bolca çapalanmalı ve her çapa sırasında, biberin dibi toprak ile doldurulmalıdır.

Biberin Hasadı

Yaz başında dikilen biberler, yaz sonuna kadar sürekli meyve verir. Her biber toplanışında bitkinin sulanması yeterli olacaktır. Aralıklı olarak gübre şerbeti vermek, biberin daha fazla ürün vermesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Bahçe Bakımında Kış ve Bahar Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde bahçe bakımı, Bahçe Bakımında Kış ve Bahar Bakımı Nasıl Yapılır? ve bahçe kış bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir