Menu

Biber Hangi Mevsimde Ekilir?

Yazlık sebzelerden biri de biberdir. Biber ılık ve sıcak ortamları tercih etmektedir. Ortamın en az 16 derece olması gerekmektedir. Biberin diğer sebzelerden farkı toprak bakımından daha seçicidir. Tamamen su ve tamamen kum olan ortamları fazla sevmez. Toprağın ısınabilir ve biraz da su tutma kapasitesi iyi olmalıdır. Şimdi de nasıl ekildiğine bakalım.

Kaliteli biber yetiştirmek için torfu yüzeyine ekmeniz gerekmektedir. Tohumların üzerin yaklaşık 5 milimetre kalınlığında torf sermeniz lazım. (Elenmiş olmasına dikkat edin) Çimlenme bitene kadar toprağın nemli kalması gereklidir. Filizler elle alınabilir boylara geldikten sonra dikkatlice topraktan şaşırtma yöntemiyle işlemi gerçekleştirin. Şaşırtma işlemi bitkinin sağlıklı olması için gerekmektedir. Ama bunu sakın geniş gövdeli saksılarda yapmayınız. Aydınlık ancak öğle güneşini tam görmeyen bir yere bırakmanız daha iyi olur. Toprağının üstü açık kahverengine döndüğünde sulama yaparak yetişmesine izin verin. Ama fazla su koymamaya dikkat edin. Meyve kalitesinin artması için biraz serin ortama koymanız daha faydalı olacaktır.

Biber yetiştirme mevsimi aslında ne böyle tam yaz ne de tam kış. Güz gibi bir zamanda yapmanız hem sizin sağlıklı besin yemeniz hem de sağlıklı besin yetiştirmeniz için harika bir dönemdir. Eğer biberinizi yazın sıcağında veya kışın soğuğunda yetiştirmenizin kötü tarafı ya kötü besin elde edersiniz ya da daha geç besin veya hiç besin elde etmezsiniz. Bunun için biberinizi ilkbahar döneminde yetiştirin.

Biber yetiştireceğiniz ama faydalarını da bilmeniz gerekecektir. Biber iştahı açmaya yarar ve midenizi güçlendirmenizi sağlar. Genelde yaşlı insanların biber yemesi daha gereklidir. Çünkü gene hastalık olan romatizmaya çok iyi gelmektedir. Ve şunu da bilmeniz gerek. Cinsel arzuyu arttırır.

Bir önceki yazımız olan Çeri Domatesi Ne Zaman Ekilir? başlıklı makalemizde Çeri Domatesi, Çeri Domatesi dikim zamanı ve Çeri Domatesi dikimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir