Menu

Besinler Enerjiye Nasıl Dönüşür

Besinler Enerjiye Nasıl Dönüşür?

 

Genel olarak vücudumuza almış olduğumuz her besin istenilen ve beklenilen hareketi görünce enerjiye dönüşür. Buda enerjik olmamızı sağlar. Gün boyu enerji almak için iyi bir kahvaltı ile güne başlamak iyi olacaktır. Bu arada alacağımız kuruyemiş tarzında olan ceviz, fıstık, fındık, üzüm gibi enerji veren besinleri almak ihtiyacınız olan performansı yaratmanızda da yardımcı olacaktır. Beyin istediği kaloriyi almadığı zaman çalışmaz. Yeterli ve var olan düşünme kapasitesine gelinmesi ile sağlıklı düşünebilmek için yediklerimizin kaliteli olması gerekmektedir. Doğal ürünler ile destekleyebileceğimiz vücudumuzu hastalıklardan korumak için bu gereklidir. Besinler Enerjiye Nasıl Dönüşür adlı yazımıza açıklık getirmeye devam edelim.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durunuz! Kış aylarında yağlı beslenmek ısınmanız için iyi olacağı gibi önünden gelen yaz ayı için hiç de olumlu sonuçlar vermeyecektir. Oturarak aldığımız kilolarımız kışın hemen açığa çıkar. Görselliği kötü etkilemesinin yanı sıra yağlı yemeklerin tüketilmesiyle damar tıkanıklıklarına ve açığa çıkmayı bekleyen hastalıkların oluşmasına sebep olur Tansiyon, kolesterol, şeker, bacak ağrıları ve karaciğer yağlanmaları vücudumuzda fazla yüklenilen yağlar nedeni ile oluşur. Pişirdiğimiz yemeklere eklediğiniz yağlara bir de yemek olarak düşünülen yiyeceklerin yağları eklenerek kendinizi kontrol altında alabilirsiniz.

Özellikle margarin kullanmak yerine sıvı yağlar ile yemeklerinizi pişirmek daha sağlıklı olur. Şekerli Besinler Almak Risk Taşımaktadır Şeker her zaman vücudun baş düşmanıdır. İçtiğiniz çayda bile şeker kullanımı kısıtlamak ya da yok etmek yararlı bir alışkanlık olacaktır. Glikoz içeren her besin karaciğerde emilerek vücuda yararlı hale getirilmektedir. Ancak fazla glikoz alımı karaciğeri zorlayacağından dışarı atılarak düğer organlara zarar vermesi engellenemez. Ağızda kuruluk ile başlayan seker fazlalığı insülin kullanılmaya kadar giden seker hastalığına yol açabilir. Besinler içinde örneğin nişasta, süt, tahıllarda şeker oranı oldukça yüksektir. Özellikle fasulye içinde gizlenen şeker tadı şekerli olmasa da o tehlikelidir.

Ceviz yemek şeker oranını bir miktar düşürse de siz bu oranları aştığınızda sebepsiz rahatsızlıklarınız artış gösterecektir. Ayak tabanlarında ağrılar ve vücudun belli yerlerinde şişmeler şeker fazlalığından kaynaklanır. Sizlerde dikkat ederek kendinizin doktoru olup yediğiniz besinleri dengelemekle doğrudan orantılı bir durumdur. Zaten aldığımız havanın bile kirli olması biz hasta edebilecek nitelikleri taşıdığından besinlerle hiç olmazsa sağlığımızı aramak en iyi yol olacaktır. Besinler Enerjiye Nasıl Dönüşür adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi besinler enerjiye bu şekilde ve durumda kolaylıkla dönüşmektedir. Yeter ki siz durum ve gidişat hakkında bilgili olun. Devamı elbet gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir