Menu

Benjamin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

Ev ve ofiste yetiştirilen sık dallı, bol yapraklı zarif görüntüye sahip olan Benjamin çiçekler arasında en çok dekoratif unsuru olarak kabul edilen ve bu konuda yetiştirilen bitkilerin başında gelir. İç mekan bitkisi olarak kullanılır.

Havadar ortamı seven bitki şiddetli güneş ışığına bayılır. Gün boyu güneş görmek ister ama direkt güneş ışığı görmeyen ancak aydınlık yerlerde de yetişebilir. Bitki için gölgeler ve gündüz güneş ışığı almayan yerler iyi değildir. Benjamin bitkisi canlı kalabilmek ve büyümek için bol bol rüzgara, hava akımına ihtiyaç duyar. Diğer bitkilerin aksine bu konuda hassas değildir. Havasız veya yetersiz hava akımı olan yerlerde bitki bir süre sonra ölmeye başlar.

Bitki büyümek için öncelikli olarak asitli toprağı tercih eder. Toprak havadar ve süzekli olmalıdır.  Toprağın üst yüzeyi hafiften kurumaya başladığında su verebilirsiniz. Benjamin bitkisi için rüzgar + güneş + bol sulama üçlüsü bir araya getirildiğinde çok güzel dallanıp budaklanır ve inanılmaz bir büyüme gösterir.

 

Bir önceki yazımız olan Begonvil Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması başlıklı makalemizde bakımı ve sulama, begonvil bitkisi ve begonvil yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir