Menu

Benjamin Çiçeği Bakımı

Benjamin Çiçeği Bakımı

 

Benjamin çiçeği saksıda yetişir. Ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı renklendiren ve huzur veren bir saksı bitkisi olduğunu belirtelim. Küçük ve güzel görünümlü yapraklarıyla bulunduğu ortama güzel bir görüntü ve hoş bir hava katar. Boyları 50 cm ile 2.50 cm arasında değişmektedir. Gövdesi burgulu ve örgülü olan çeşitleride vardır. Küçük yapraklarının 3 farklı renk çeşidi vardır, koyu yeşil, açık yeşil ve yeşil beyaz yapraklı benjamin saksı çiçeklerindendir. Benjamin Çiçeği Bakımı ise oldukça kolay olduğu için çokça tercih edilen bir ürünlerdendir. Işık gören yerleri seviyorlar. Karanlıkta kalan kısımlarda yapraklarını döker. Bunu önlemek için haftada 1 kere karanlıkta kalan kısmının yönü ışık alan tarafa döndürülmelidir. Cam önü kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacak yerlere koyulmamalıdır, aksi takdirde yapraklarını döküyor.

Sulama gerçekleşmeden önce çiçeğin toprağının suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için parmağımızı toprağına batırarak kontrol edilmelidir. Eğer hala nemli ise parmağımız ıslanıyorsa sulama işlemini 1 kaç gün sonraya bırakabiliriz. Özellikle kış mevsiminde düzenli olarak haftada 1 defa sulanırken yaz mevsiminde ise hava sıcaklıklarının artmasından dolayı düzenli olarak haftada 2 kere sulanması yeterli olacaktır. Sulamada kullanılan su kabı ve ölçek değiştirilmemelidir. Sulama yaparken en önemli nokta suyun ısısının oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmesidir, aksi halde çiçeğin kökleri ve yaprakları zarar görür.

Çiçek sulama işleminden sonra saksının altındaki kapta biriken suyu böceklenme ve koku olmaması için dökmenizde fayda vardır. Benjamin çiçeği, bol ışık sever. Fakat direk ışığından uzak tutunuz. Işık gören bitki ışık aldığı yöne doğru eğilim gösterdiği için haftada bir kez bitkinin yönü ışık almayan taraf ışığın geliş yönüne çevrilmesi gerekir. Bitkimiz yeterli ışığı alamazsa olumsuz sonuçlar görülür. Benjamin Çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise sulama şeklidir. Yazın Sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir.

Sulama işleminde kullanılmakta olunan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve daha sonra çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamışsa sabah saksı kabında biriken su dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasında engel olunacaktır. Sulama işleminde temel kural ise; bitkinin toprağa kurudukça su verilmesi gerektiğidir. Yani toprağının kuru ya da sulu olduğunu anlamamız için toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlamamız mümkündür. Toprak ıslak ise sulama işlemini ertelemelisiniz. Benjamin çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Rüzgarlı havalar çiçeği yapraklarına sallandığı için zarar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir