Menu

Benjamin Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Benjamin Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

benjamin_bitkisi--bakımı-nasıl-yapılırBenjamin Bitkisi

Ev ve ofis ortamları için mükemmel bir dekoratif süs bitkisi olan Benjamin bitkisi, zarif ve şık küçük yaprakları ve sık olan dallarıyla herkesin beğendiği, Dutgiller ailesine ait ve bilimsel adı Ficus Benjamina olan, dünya üzerinde Benjamin ağacı, Benjamin çiçeği ya da Benjamin Kavçuğu olarak bilinen bir süs bitkisidir. İç mekanlarda yani ofis ya da evlerde yetiştirildiği zaman boyları 3 metreyi aşmaz fakat yaşamaları için uygun koşullara sahip bölgelerde bahçe bitkisi olarak kullanılabilir ve 30 metreye kadar uzayabilirler. Kökeni Güneydoğu Asya ve Avustralya olan Benjamin bitkisi, sıcak ve yarı kurak ya da sürekli yağışlı tropik iklimlerin her ikisinde de yetişebilmektedir yani aylarca susuz kalsa ya da sürekli yağmur alsa da hemen ölmemektedir.

Benjamin Bitkisinin Bakımı

Güneş ışığı görmeden, evinizdeki ya da ofisinizdeki çeşitli ışık kaynakları aracılığıyla da büyüyebilen Benjamin bitkisi, bu özelliği sebebiyle ülkemizde en çok tercih edilen çiçeklerden biridir. Ortamda hava akımı olması, Benjamin bitkisinin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Benjamin bitkisinde yaprak sararması meydana geliyorsa havasız ve esinti olmayan bir ortamda kaldığı içindir. Bitkiyi evinizin ya da ofisinizin hava akımı en çok olan bölgesine koyduğunuz zaman daha sağlıklı ve çok yaprak çıkartacaktır. Saksısı çok büyük olduğu zaman da gelişimi durabilir. Kökleri saksıya tam olarak sığacak şekilde ekilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Müge Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Müge Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?, müge çiçeği yetiştirmesi ve müge çiçek bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir