Menu

Begonya Çiçeği Özellikleri

Begonya Çiçeği Özellikleri

Begonya Özellikleri

begonya-cicegi-ozellikleriBegonyagiller ailesine ait bir cins bitki çeşidi olan begonya bitkisi, onlarca çeşit alt türe sahiptir ve bu türlerin çoğu, ülkemizde ve dünyada büyük bir ilgiyle yetiştirilmektedir. Zarif ve narin bir bitki olmasının yanı sıra aynı zamanda dayanıklı bir bitkidir. Genelde çiçekleri pempe tonlarındadır ve uygun şartlar sağlanırsa her mevsim çiçek açabilirler. Eğer siz de begonya yetiştirmek istiyorsanız yazımızın devamında size bir kaç tavsiyede bulunacağız.

Begonya Bakımı

Eğer begonyanız küçükse onu çok küçük bir saksıya ekmelisiniz. Kökleri kendisinden katbekat daha küçüktür ve çok büyük saksıya ekilirse gelişimi çok yavaş olur. Bazı özellikleri menekşeye benzeyen begonya çiçeği, her bitki gibi en çok sabah güneşini sever. Genel olarak güneşi seven bir bitki olsa da öğle saatlerindeki yakıcı güneşe direkt olarak maruz kalmaması gerekmektedir. Menekşe bitkisinin yaprakları gibi begonyanın yaprakları da suyu sevmez. Bu nedenle, yapraklarda lekeler oluşmasını ve yaprağın ölmesini istemiyorsanız sulama yaparken suyun yapraklara değmemesini sağlamalısınız. Diğer cisimlerle ya da bitkilerle temas halinde olmayı da sevmez. Mümkün olduğunca tek başına olmalıdır. Rüzgardan çok hoşlanmaz. Sürekli hava akımının olduğu bir yerde çok fazla büyüyemez fakat ara sıra esinti alması gelişmesi için iyi olacaktır. Aşırı kurak bir hava olmadığı sürece çok sıcaklarda yetiştirilebilir ve gelişiminde bir sorun olmaz fakat sıcaklık 15 derecenin altına düşerse begonyalar ölmeye başlar.

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı başlıklı makalemizde Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir