Menu

Begonvil Bakımı

BEGONVİL  (BOUGAINVILLEA)

begonvilEge ve Akdenizin insanı kendine çeken o küçücük  köylerinin, kasabalarının neden bu denli davetkar olduğunu düşündünüz mü hiç? Neden bir kaç günlük bir kaçamak bir türlü yeterli gelmiyor da, hemen pılı pırtı toplayıp, buraya yerleşmenin hayalini kuruyoruz ve çoklukla bir emeklilik planı olarak erteliyoruz bu hayali. Bence Begonvil yüzünden. En azından ben kendi adıma, bu Ege’ye çağırılmaları daha fazla geri çevirememiş, emekliliği beklemeden, tası tarağı toplayarak güneylere koşmuş biri olarak, bu sabırsızlığımın sorumlusunu Begonviller olarak görüyorum. Pişman mıyım, asla…O kadar çok düşledim ki Begonvilleri,şimdi bu yazıyı yazarken bile, arada başımı sağa çevirerek, evimi yutmuş gibi görünen Begonvil ağacıma göz kırpmayı, ve şükretmeyi asla ihmal etmiyorum.

Begonvil sert havaları ve soğuk iklimleri sevmeyen, Akdeniz iklimine uygun bir bitki. Kuruduğunda bile renklerini uzun süre muhafaza eden çiçekleri, sıklıkla pembe-mor. Fakat kırmızı, sarı, ve ara tonlarında çiçeklenen begonviller de var. Gösterilen ilgiye hemen cevap veren hatır şinas bir bitkibegonvil. Hızlı büyüyen, çabuk saran, uzun süre gülümseyen…

Güneşi çok sevmesine rağmen, kökleri gölgede kalmalı ve hafif serin olmalı. Kararında bir sulama yapılmalı, zira eğer begonvil çok sulanırsa birden bire çiçeklerini bırakıyor. Özgürce salınmayı seven bir bitki olduğu için, iç mekanda kısıtlanırsa da çiçek bırakma eğilimine girebilir.Eğer İstanbul’da, ya da benzeri iklimlerde emekliliğinizi beklemeyi kolaylaştırmak için bir begonvil yetiştirmeye giriştiyseniz, onu kuzey rüzgarlarından uzak, bol güneş alan,  güneye bakan  bir yere koymalı, ve kırağı tehlikesi olmayan havalarda mümkünse balkona, cam kenarına çıkararak hava almasına izin vermelisiniz.Malum o sizin kadar sabırlı değil.Tek bir istediği var, büyümek,coşmak, çiçek açmak, her yeri kaplamak…

6-7 ph’ta, az asitli, nötr toprakla geçinebilen Begonvilinizin hızlıca büyümesi için, kışa girerken uçlarından azcık,ve kış sonu havalar ısınmaya başladığı zaman da bir kez kuvvetli budama yaparak bakımını sağlamalısınız.Bol güneşini ve yaz ayları dışında çok istemediği suyunu da verdiniz mi, coşar gider.

Ve eğer begonvili ikliminde sevmek istiyorsanız, onu düşlemeye devam edin. Unutmayın, o size bile ulaşabilecek kadar tırmanıcı bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan Gardenya Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde Gardenya Çiçeği ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir