Menu

Barış Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Halk arasında yelken çiçeği olarak da bilinen Barış Çiçeği (Peace Lily), her mekana ayak uydurabilen ve evlerimizi güzelleştiren bir iç mekan bitkisidir. Az ışıklı ortamlarda bile beslenebilen bu bitki türüne hemen hemen her evde ve çalışma mekanlarında rastlayabilirsiniz. Beyaz renkli çiçeği ile orkideyi andıran bu bitkinin dikilme zamanı bahar aylarıdır. Özellikle nisan ayı dikimi ve çoğaltılması için en uygun aylardandır.

Yaz mevsiminde çiçek açan bitkinin kendi vatanı Filipinlerin tropik ormanları, Endonezya ve Orta Amerika’dır. Gerçek ismi Peace Lily’dir. Büyük parlak ve oval şeklinde sağlıklı yapraklara sahiptir. Evlerinde ve iş yerlerinde çiçek beslemeyi sevenler için oldukça uygun bir süs bitkisidir. Bulunduğu mekana kısa sürede ayak uydurur ve yaşama tutunur. Nemli ve sıcak ortamlardan hoşlanan Barış Çiçeği, ilkbaharda ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez çiçek açar. Uzun ömürlü olmasından dolayı ev şartlarında yetiştirilmeyi sever. Doğrudan güneş ışığı alan ortamlar yapraklarına zarar verebilir. Bitkinin toprağını kontrol etmedikçe sulanmaması önerilir.

Bir önceki yazımız olan BASTON GÜLÜ NASIL YETİŞTİRİLİR? başlıklı makalemizde baston gülü, Baston gülü yetiştirme ve gül hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir