Menu

Barış çiçeği nasıl ve ne zaman çoğaltılır?

Barış Çiçeği, evlerimizde ve iş yerlerimizde yetiştirebileceğimiz muhteşem bir süs bitkisidir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, soğuk ortamlarda bulundurulmamalıdır. Bitkiyi koyduğumuz yerde ara sıra yön değişikliği yaparak, tüm yapraklarının oda ışığından yararlanmasını sağlayabiliriz. Kışın fazla suya ihtiyaç duymayacağından, toprağı kurumadıkça sulanmamalıdır. Yaz sıcağında sık sık suya ihtiyacı olabilir. Yinede toprağını kontrol etmeden sulama yapmayınız. Fazla su yapraklarının çürümesine neden olabileceği gibi çiçeklerin büyümesine de engel olacaktır.

Barış Çiçeği‘nin çoğaltılmasına en uygun zaman bahar mevsimidir. Özellikle Nisan aylarında köklerinden ayrılarak başka bir saksının içine dikilir. Bu ayrılma yöntemi ile farklı bir saksıya dikilen çiçeğin kısa sürede büyüdüğünü ve çiçek açtığını göreceksiniz. Aynı şekilde sulama ve bakım işlemlerine kusursuz devam etmenizde yarar var. Çürüyen yada kuruyan yapraklarını kesebilirsiniz. Genelde yaz aylarında çiçek açan süs bitkisi, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez çiçek veriyor. Çok soğuk havayı sevmediği gibi çok sıcak ortamlardan da hoşlanmıyor.

Bir önceki yazımız olan GÜLFİDANI NE ZAMAN VE NASIL DİKİLİR? başlıklı makalemizde Fidan dikimi, gül ve Gül bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Ayse 18 Aralık 2015 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir