Menu

Barış Çiçeği Nasıl Üretilir?

Aydınlık, yarı gölge ve gölge yerlerde yetiştirilen Barış Çiçeği, güneş ışığından korunarak yetiştirilen ve Filipinlerin tropik ormanlarından gelen bir süs bitkisidir. Salonlarda, pencere önlerinde ve iş yerlerinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Üretiminde fazla ışık almayan yerler tercih ediliyor. Topraklarında yaprak çürüntüsü, odun külü ve besin olarak zengin içerikli topraklar tercih edilir. Daha fazla besin dozu istendiğinde ise boynuz ve tırnak unu ile potasyum sülfat oranları iki katına çıkarılır.

Mayıs Eylül ayları arasında nemli toprağa iki hafta aralıklarla çiçek ve yaprak gübresi verilmelidir. Fazla gübre kullanmamaya dikkat edin. Gübrenin olduğundan fazla kullanılması durumunda yapraklarında sararma görülebilir. Sulama işlemi de oldukça önemlidir. Fazla sulandığında çiçeğin ve yaprakların cansızlaşmasına, az sulanması halinde de kurumasına neden olur. Bu nedenle çiçeğin toprağına bakılmadan sulama yapılmamalıdır. Mart ve Haziran ayları arasında çiçeklenme görülen Barış Çiçeği ekim ayında dinlenmeye çekilir. Bu süre ocak ayına kadar devam eder. Seralarda istenilen hava nemi, orantılı ölçülerde ayarlanabilmektedir. Evlerde bu oran sık sık değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Abronia Çiçeği Nasıl Üretilir? başlıklı makalemizde abronia, abronia çiçeği ve Abronia çiçeği üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir