Menu

Bamyanın Faydaları Ve Yetiştirilmesi

Bamya ülkemizde Ege ve Marmara da yaygın olarak yetiştirilse de Akdeniz ve Karadeniz’de de bolca yetiştirildiği görülmektedir.Ülkemizde yetiştirildiği bölgelere uyum sağlayarak farklı yerlerde ve  farklı şekillerde görünürler ve bunlara göre adlandırılırlar.Ülkemizde görünen çeşitleri Sultani,Bornova(manikürlü),Balıkesir(tombul),Amasya(çiçek),Yalova ve Marmara olarak çeşitlendirilmektedir.Bamya taze,kuru ve konserve ve dondurulmuş olarak kullanılmaktadır.Kurutma işlemi bamya çiçek açar açmaz toplanıp,ipe dizilerek yapılır.Bamya ülkemizde yaygın olarak etli ve zeytinyağlı olarak pişirilirse de yabancı ülkelerde kızartılarak da kullanılır.Besin değeri olarak oldukça yüksek bir orana sahiptir.İçerisinde C vitamini bağışıklık sistemine, K vitamini güçlü kemiklere iyi gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı doğal bir tedavi yöntemidir.
Bamya sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı giderir,depresyonu azaltır,kilo verdirir,ülseri önler.Demir, kalsiyum,manganez ve magnezyum açısından da zengindir. Bamyanın çiçeği de bamya kadar faydalıdır.Çiçeğin suyla karıştırılıp ezilmesiyle elde edilen sıvının içimi göğsü yumuşatır.Bu sıvı aynı zamanda çıban tedavisinde de kullanılır.Karışım çıbanların üzerine losyon gibi sürülerek olgunlaşmasını engelleyip vücüdun başka bölgelere sıçramasını engeller.Bamya sıcak iklimde yetiştirilir.İlkbaharda ekilir.Fazla gübreyi sevmez sadece bir defa yanmış çiftlik gübresiyle beslenir.Bölgelere göre değişiklik gösterse de ortalama olarak temmuz ağustos aylarında toplanır.Eğer toplama işlemi geç zamana kalırsa ürünün yetişmesini sonbahar yağışları kötü etkiler.Körpe olarak toplanırsa don olayları başlayana kadar hasat verir.Bamyanın körpeliği boyutuyla da değerlendirilebilir. Bamya ufak boyutlarda olursa sağlıklı bir şekilde yetişmiş demektir.
Bitkimiz her türlü toprakta yetiştirilir.Hafif eğimli oldukça verimsiz ve kuru arazide bile ekonomik olarak yetiştirebilirsiniz. Ekimi, ot temizliği ve insan gücü istemez. Fakat üreticinin bamya yetiştirilmesinden kaçındığı nokta bamya da bulunun tüylerdir.Tüyler bitkinin aynı zamanda çekirgelere karşı adeta koruyucu kalkanıdır. Bu tüyler hem kaşındırıcıdır ve aynı zamanda hasat zamanı kullanılanan eldivenleri bile delebilecek yapıdadır.İnsanların yemeklerde görmek istemediği sümüksü madde(müsilaj) konservede görülmesi istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumamış, sararmış ve çatlamaya başlamış ürünler toplanarak gölgeye serilir. Kendi kendilerine ürünlerden tohumların dökülmesi beklenir fakat fabrika üretimlerinde bu iş makinayla gerçekleştirilir.Tamamen kurutulduğuna emin olunan,nem kontrolünden geçen tohumlar paketlenir.

Bir önceki yazımız olan Dikilen Fidanın Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde dikili fidan bakımı, dikili fidan nasıl bakılır ve fidan bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir