Menu

Balkonda Gül Yetiştirmek

Balkonda Gül Yetiştirmek

Etiketler:Balkonda Gül Yetiştirmek, Gül Yetiştirmek, Balkon Gül, Gül, Balkon

Balkonda Gül Yetiştirmek için sizlere aşağıda bilgiler sunmaktayız.

Gül-balkon-yetiştirme
Son yıllarda yapılan geniş balkonlar sayesinde, artık birçok bitki saksılarda yetiştirilebilmektedir. Bol bitki kullanılarak tasarlanan balkonlar, sizin ve misafirlerinizin çay ve kahvelerini huzurlu bir ortamda yudumlamasını sağlar. Pazarlarda veya çiçekçilerde saksıda hazır satılan aşılı güller, balkonların havasını değiştirecek ve küçük bir bahçe izlenimi yaratacaktır. Beyaz, sarı, kırmızı, bordo ve hatta turuncu renk gül çeşitleri bulunmaktadır. Bakımı kolay olan ve isterseniz internetten kolayca edinebileceğiniz bu güller, sizdeki bahçe özlemini de giderecektir.

Saksıda Yetiştirilen Güllerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksıda yetiştirilen gül çeşitleri, genellikle küçük minyatür gül cinsleridir. Bu tür güller, ilkbahar ayında diğer gül cinsleri gibi bir defa budanır. Budama işleminde ise dallarının büyük kısmı budama makası ile kesilmelidir. Birçok insan budama işlemini yapmamaktadır. Oysa budama yapmak, gül dallarının güçlenmesi ve daha bol çiçek vermesi için gerekli bir uygulamadır. Senede bir defa yapılan bu uygulamadan sonra, güneş gören balkonlarda haftada iki defa su vermek yeterli olacaktır.

Gülün Saksı Değişimi Ve Gübre İhtiyacı

Saksıda hazır satılan gül cinsleri, kolay büyümeyen küçük cins güllerdir. Bu sebeple her yıl saksı değiştirmek gerekmez. 3 veya 4 yıl ara ile kökü saksıya sığmayan güllerin, saksı boyu bir boy büyütülmelidir. Büyük alışveriş merkezlerinde ve çiçekçilerde satılan hazır bitki vitaminleri, bakımını yaptığınız gülün hızlı büyümesini ve daha çok gül vermesini sağlayacaktır.

Balkonda Gül Yetiştirmek

Bir önceki yazımız olan Benjamin Çiçeğinin Bakımı başlıklı makalemizde Benjamin Çiçeği, Benjamin Çiçeği Resmi ve Benjamin Çiçeğinin Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir