Menu

Balkona Ekilebilecek Çiçekler

Balkona Ekilebilecek Çiçekler

balkona-ekilebilecek-cicekler-nelerdir

İlkbahar ve yaz ayları çiçek ekimi için en ideal zamanlardır. Genelde bu zamanlarda insanlar da bitki ve çiçek işlerine daha meraklı olurlar. Siz de çiçekleri seviyorsanız ve evinizin bir köşesini çiçek bahçesi haline getirmek istiyorsanız yapabilirsiniz. Ancak elbette bilinmesi gereken bir gerçek var. Ekeceğiniz çiçeğin nasıl bakım istediğini, hangi çiçeklerin ne kadar sulanması ya da nasıl davranılması gerektiğini, hangi aylarda hangi çiçeklerin yetişebileceğini ve çiçeklere ne sıklıkla bakabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu anlamda isterseniz daha az yoran çiçekleri deneyebilir isterseniz görselliği ile dikkat çeken ve özen isteyen çiçekleri yetiştirebilirsiniz. Bu anlamda balkona ekilebilecek çiçekler seçerek balkonunuzu yaza hazırlayabilirsiniz.

balkona-ekilebilecek-cicekler-nedir

Balkonunuza çiçek ekmeden önce uygun ölçülere sahip saksılarınızın olması gerekir. Bu durum tamamen zevkinize, ekeceğini çiçeğin özelliğine ve balkonunuz nasıl dekore edeceğinize bağlı. Bazı balkonlarda sarkıt modeller kullanılırken bazı balkonlarda daha çok balkondan sarkan modeller tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta balkona ekilebilecek çiçekler seçerken uygun saksıların olmasıdır. Bazı çiçekler dar saksılarda yetişir ancak bazı daha büyük saksı severler. Bu nedenle buna dikkat etmek gerekir.

balkona-ekilebilecek-ciceklerimiz

Güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmaları ve düzenli aralıklarla bakım yapılmaları gerekir. Ancak vereceğiniz su miktarlar her çiçekte değişebilir ya da çiçeğin sevdiği yere göre dekorasyonunuz da değişebilir. Çiçekler kendilerine uygun olan yerlerde daha çabuk büyüme gösterir. Eğer çiçeğin solmaya başlıyorsa yerini değiştirerek daha fazla güneş almasına ya da daha az güneş almasına yardımcı olabilirsiniz. Balkona ekilebilecek çiçekler için az sulama gerektiren çiçekler arasında petunya, sardunya, begonya, menekşeler sayılabilir. Bu tür çiçekler sık sulama istemediği gibi güneş ve gübre desteği ile kolaylıkla her balkonda yetişebilirler. Bunun dışında cam güzeli, kasımpatı, karanfil, küpe çiçeği, zinya, açelya, şakayık ya da ortanca gibi türleri de kullanabilirsiniz.

balkona-ekilebilecek-cicekler-hakkinda

Eğer balkonunuza çiçek ekerken fazla beklemeden bitkilerin çiçek açmasını isterseniz elbette saksı ile alabileceğiniz ürünleri kullanmanızda yarar var. bu tür durumlarda seçtiğiniz çiçekleri uzun saksılara yerleştirerek bir aranjman kurabilirsiniz. Ancak saksıdan alınan çiçekler kısa ömürlü olabilmektedir. Bu çiçeğin yapısı ile ilgili bir durumdur. Eğer tohumdan itibaren yetiştirmek isterseniz uygun zamanları beklemenizde yarar var. Özellikle soğuk havalar tohumun çatlamasını engelleyeceği için daha çok bahar aylarının başında çiçek ekimine başlayabilirsiniz. Tohumdan yetiştirebileceğiniz çiçek türleri balkona ekilebilecek çiçekler için daha uygun olacağı gibi daha uzun ömürlü yapıya da sahip olacaktır.

balkona-ekilebilecek-cicekler

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir