Menu

Bal Kabağı Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

Bal Kabağı Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

 

Bal-Kabağı-Yetiştiriciliği

 

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan bal kabağı, lif yönünden oldukça zengin bir besindir. İnsan sağlığına da oldukça yararlı olduğu bilinen bal kabağı, ülkemizde çok fazla yetiştirilir. Bal kabağı, soğuğa karşı dayanıksız olduğundan dolayı kış aylarında ekim yapılmaz. Havanın ısısı 2 ya da 3 dereceye düştüğünde canlılığını yitirir. Kabak tohumlarının doğru bir şekilde çimlenebilmesi için toprağın ısısının yaklaşın 12 dereceye ulaşmış olması gerekir. Bu yüzden bal kabağının ilkbaharda don tehlikesi yok olduktan sonra ekilmesi daha doğru olacaktır. Güney ve Doğu Marmara’da bal kabağı genellikle mart ayının başlangıcından nisan ayının başlarına doğru ekilir. Bal kabağı ekilmeden önce toprağı mutlaka sürülmelidir. Tarlanın durumu da göz önüne alınarak kasım ya da aralık ayında ikinci bir sürüm yapılabilir. İlkbahardaki ekimden hemen önce tarlanın işlenmesi gerekir. Daha sonra toprağın havalanması için birkaç gün bekletilmelidir. Bu işlemden sonra tırmık yardımı ile çekilerek tarla düzeltilebilir.

Kabak ekilmeden önce sonbahar ayında tarlaya yanmış ahu gübresi serpilmelidir. Kabak ekimi kesinlikle tavlı toprakta yapılmalıdır. Beyaz kabağın ekim derinliği yaklaşık 4 ya da 5 cm’dir. Doğu ve Güney Marmara bölgesinde kabak yetiştirilirken sulama yapılmaz. Yalnızca kurak olan mevsimlerde ya da kurak tarlalarda birkaç sulama yapılır. Tarlalarda yabancı ot mücadelesi çok önemli bir konudur. Bu açıdan ekimden önce yabancı otların temizlenmesi ve yok edilmesi çok önem taşır. Kabak bitkisi ekildikten sonra sık sık çapalamak gerekir. Eğer yabacı otlara ve haşerelere karşı ilaç kullanılıyorsa bunun kabak bitkisini etkilememesi için ilacın doğru seçilmesi gerekir. Kabak bitkisinde en sık görülen hastalık, küllenme hastalığıdır. Eğer bu hastalık belirtilerine rastlarsanız mutlaka kükürt içeren ilaçlarla müdahale etmelisiniz. Hastalıklara ya da zararlılara karşı yapılan bu ilaçlama işlemi, öğleden sonra ve yağışın olmadığı bir günde yapılmalıdır. Çünkü bu ilaçlı işlemler arılar ve böcekler ile gerçekleştirilir.

Hasat edilebilmesi için kabak bitkisinin meyvelerinin tam olarak ortaya çıkmış olması gerekir. Eğer tamamen olgunlaşmışsa çok fazla tarlada bekletilmemelidir. Soğuk havalar kendini göstermeden hasat edilmeli ve de ambarlara taşınmalıdır. Balkabağı geniştir ve uzun yaprakları vardır. Büyük ve turuncu meyvelere sahip olmasının yanı sıra oldukça faydalıdır. Bir diğer adı helvacı kabağı olarak bilinen bal kabağının içeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler bulunur. Bu açıdan insan sağlığına çok faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Fesleğen Ne Zaman Dikilir Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir