Menu

Bahçelere Zarar Veren Böcekler Nelerdir

Bahçelere Zarar Veren Böcekler Nelerdir?

bahcelere-zarar-veren-bocekler

Ekinlerimize olduğundan fazla zarar veren böceklere dur memelisiniz. Bahçelere Zarar Veren Böcekler Nelerdir gelin inceleyelim. HAM MEYVE YİYEN HAYVANLAR Ekinlerimizde zarar veren böcek türleri vardır. Bahçelere Zarar Veren Böcekler Nelerdir sizlere aktaralım;

bahcelere-zarar-veren-bocekler-nelerdir-hakkinda

Akdeniz Meyva Sineği: Yaklaşık yarım santim uzunluğunda bir sinek türüdür. Karnı ile başı sarı olur. Larvası beyaz ve meyvenin içinde durmaktadır. Dişi sinek daha olmamış meyveyi delip yumurtalarını içine bırakmaktadır. Herhangi bir meyvenin içerisinde oldukça fazla sayılarda larva görülmesi muhtemeldir. Şeftali, kayısı, portakal, elma, mandalina ve limon bu sinekten en çok zarar gören meyvelerdendir.

 Çekirge: kimi zaman toplu halde kimi zaman ise tek tek yaşamlarına devam ederler. Toplu yaşayanlar göç edilir. Dişi çekirge yumurtalarını toprağa bırakıyor. Kış geçtikten sonra, baharda yumurtalardan larvalar yüzeye çıkar. Çekirge otları, tahılları ve çeşitli bitkileri yiyorlar. Sürü halinde gelen çekirgeler çok zararlıya yapıya sahipler. Bütün bir tarlayı silip süpürebiliyorlar. Bunlara karşı savaşta çeşitli usullere başvurulmalıdır.

bahcelere-zarar-veren-bocekler-neler

KÖKLERİ KEMİREN BÖCEKLER NELERDİR?

Danaburnu: Hemen hemen her şeyi özellikle de bitki köklerini yiyen bir böcek türüdür. Rengi kırmızıdır; üstü kadife gibi kısa tüylerle örtülü bir yapıdadır. Bu böceğin uzunluğu ise yaklaşık 4 ile 6 santim genişliği 1 ile 1,5 santim kadar olur ilkbahardan yaza geçerken toprakta yuva yapar ve içine yumurtalarını bırakmaktadır.

Filoksera: Asmalara bile dadanan küçük, sarı bir böcek türüdür. Yumurtaları kışı asma kabuklarında geçirmektedir. Böcekler baharda köklere yerleşerek, urlar meydana gelir.

bahcelere-zarar-veren-bocekler-nelerdir

ELMA DÜŞMANLARI NELERDİR?

Elma içi Kurdu: En fazla elmaya zarar veriyorlar. Kimi vakit, armut ve ya ayvaya da dadanmaktadırlar. Tırtılı önce beyazdır ve sonra kırmızı bir renge bürünmektedir. Kelebeklerinin üst kanadında siyah bir şerit bulunmaktadır. Yumurtalarını yapraklara ve filizlere bırakıyor. Yumurtadan çıkan tırtıllar ve meyveyi delerek çekirdeğine girebilirler.

Elma Pamuklu Biti: Elmalarınıza zarar veren bir böcek türüdür. Toplu halde dallar üzerinde yerleşmektedir. Dallara pamuk sarılmış gibi gözlemlenir.

bahcelere-zarar-veren-bocekler-nelerdir-

DİĞER HAYVANLAR

Kırmızı Örümcek: Hemen hemen her bitkiye zarar veriyorlar. Bu hayvan böcek olmadığından dolayı normal böcek öldürücü ilâçların pek çoğu işe yaramamaktadır. Bu bakımdan kırmızı örümcek için hazırlanmış özel ilâçlar bulunuyor. Yazımızda da belirttiğimiz gibi Bahçelere Zarar Veren Böcekler Nelerdir ve ya ne gibi zarar verirler bu konulara değindik. Şimdi sizlerde bu detaylara dikkat ederek olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin başlıklı makalemizde Bitki Ve Çiçeklere Zarar Veren Haşerelerden Korunmak İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir