Menu

Bahçe işlerini doğru zamanda yapılması

Bahçe işlerini doğru zamanda yapılması

bahce-isleri

Hayat tecrübesi ve doğa ile bahçenize ilişkin gözlemleriniz bunun nedenini artık size öğretmiştir. Mart’ta çeşitli etmenler bir araya geliyor. Ağaç ve çalılarda giderek artan canlılık ve büyüyen çalılarla birlikte daha uzun günler ve daha ılık gündüzler, erimiş kar ve kuruyan toprak, taze çiçekler ve ilk fideler gözlemlenir. Bunların her birini ışık ısı ile nem uyaranları arasında bulunan karmaşık bir etkileşime bağlı olarak değişir. Çok akademikleşme den şu şekilde söyleyelim: Çiftçi sezgilerini izlemektedir. Çünkü doğayla, özelliklede bitkilerle uğraşırken bir şey gerçekten önem taşır.

bahce-islerinin-dogru-zamanda-yapilmasi

Oda bahçe işlerini doğru zamanda yapılması konusudur. En iyi toprak işleme yöntemi ne olabilir? Bahçeleriniz için her zaman geçerli olduğu üzere cevap basittir: Duruma göre değişir! Sonbahardan bu yana topraktaki yabani otlar temizlenmemişse ve toprak bahçe çöpüyle kaplıysa ya da sonbahar veya kış sebzelerinin kalıntıları toprak üzerindeyse, ilk olarak her şey kaldırılarak veya gömülerek toprak temizlenmelidir. Kış mevsimi için ise; tarhlara yeşil gübreyi dikkatli bir şekilde saçmışsanız, aynı prosedür geçerli olmaktadır. Bunun tam aksine, bahçe toprağınız kışı temiz ve düzenli bir alan olarak geçirdiyse, Mart yaklaşırken yalnızca tırmıklanması gerekiyor.

bahce-islerinin-dogru-zamanda-yapilmasi-

Yeni bellediğiniz alanlar ilk olarak yağmur görmeli ve tırmıklama dan önce toprağın oturması için 2 hafta bekleyin. Tırmıklama dan sonra toprak biraz kurur kurumaz geniş bir tırmıkla toprağı düzleyiniz kalan kesekleri ayırın ve iyi tırnaklı bir tırmıkla hepsini eziniz. Artık tarh alanı ekim ve dikime hazır hale getirmelisiniz. Özellikle bahçe işlerini doğru zamanda yapılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar Bahçe işlerini doğru zamanda yapılması oldukça önemlidir.

bahce-islerinin-dogru-zamanda-yapilmasi-hakkinda

Bahçe kireci gerek kumlu, gerekse de killi toprak için bir problemidir. Kumlu topraklar sık sık kireçsiz kalır ve bu nedenle de kireç içeriğini korumak için ilkbaharda yaklaşık 50 g/m2’den 100 hatta 150 g/m2’ye kadar bahçe kireci eklemeniz gerekiyor. Killi toprakların da kirece ihtiyacı olabilmektedir. Genel ise bahçe toprağınızın besin durumu, gübrelenmesi gerekenler ve çok fazla gübre ilave etme riski yaşadığınız yerlere yeterince açıklık getirmek için bir toprak analizi gerekmektedir.

bahce-islerinin-dogru-zamani

Bahçe toprakları genellikle çok fosforlu yapıdadırlar. Dolayısıyla fosfor da ilave eden bileşik bir gübre, toprağınızı aşırı gübreleyebilirsiniz ve tam olarak bir para israfı olur. Özellikle 100 g/m2 kirecin toprağınızı yaklaşık 1 puan daha alkali yapabileceğini de lütfen unutmayın. Gördüğünüz gibi konu toprak olunca yaptığınız veya yapmadığınız şeyler bunu amaçlasanız da amaçlamasanız da diğer parametreleri değiştir.

Bir önceki yazımız olan Gül Bahçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir