Menu

Bahçe İşleri İçin Doğru Zaman

Bahçe İşleri İçin Doğru Zaman

bahce-isleri-icin-dogru-zaman-

İnsanlar bahçe işleri için doğru zaman olarak mart ayında yapmalıdırlar. Neden diye sorarsanız martta bir çok etmenler bir araya gelmektedir. Dikilen hem ağaçlarda hem de çalılarda canlılık olmaktadır. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında topraklar yinede ılık olmaktadır. Ama eğer isterseniz alında çok zevkli olmaktadır. Çim ekmek için bahçenizdeki alanların geniş olması daha iyidir. Çünkü sonbahar aylarında da bitkiler ekebilirsiniz. Havalar çok soğumadan ve kar gelmeden bahçenizi renklendirebilirsiniz. Gül ekmek için ideal zaman sonbahar ekim ayıdır. Sonbaharda yeniden bitki ekmek için ilk önce toprakta bulunan atık ve sebze kalıntılarını temizleyiniz.

bahce-isleri-icin-dogru-zaman

Bahçe İşleri İçin Doğru Zaman, Mart ayı yaklaşmaya başladığı zaman da sadece tırmık lanması yeterli olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bahçenizin besini gübreleme ile olmaktadır. İki yılda bir bahçenizdeki toprakların analizini yaptırmanız gerekir. Yani iki yılda bir topraklarını kontrol ettirmelisiniz. Bahçedeki topraklar genellikle fosforlu olmaktadır. Ocak ayı tam anlamıyla bahçe bakımı yapmak için uygundur. Kötü havalar olsa bile yeni yağmurlu olsa bile sulanmaz. Ama ege bölgesi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü ege bölgesi daha ılık bir hava olduğu için bahçeler sulanabilir. Özellikle yetişkin çimlerin ise yıl boyunca bakımının yapılması gerekmektedir.

bahce-isleri-icin-dogru-zaman-cim-ekimi

Çim yetiştirmek sebze ve meyve ekmekten çok daha zordur. Ama çim ekmek aslında çok zevkli ve Şubat ayında da olmaktadır. Çim ekmek için bahçenizdeki alanların geniş olması çok daha iyidir. Çimler bu sayede daha bakımlı ve daha sağlıklı görünür. Bahçesi geniş olanlar çimi rahatlıkla ekebilirler. Şubat ayında da artık çiçekler veremeyen ağlar kesilir ve tekrar çiçek verecek olan fidanlar budanabilir. Şubat sonunda da birinci budamalar yapılmaya budanır. Tüm çim alanlarında ise gübreleme yapılmadıysa gübreleme yapılır. Şubat ayı içerisinde güzel bitkiler ekmek için mükemmel bir aydır. Gülleri ekmek için budama yapılacaksa ya mart ya da şubat ayında yapılmalıdır.

bahce-isleri-icin-dogru-zamanlama

Nisan ayı içerisinde de son fidanlar dikilmektedir. Bu nisan ayında güzel çiçekler dikmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca nisan ayında sıcaklar başladığı için saksıdaki toprakların üstlerini toprakla kaplama lısınız. Bahçe işleri için doğru zaman hangi ay olduğunu bilmeyenler bu yazımızı okuyarak bilgi alabilirler. Mayıs ayında ekilen güller açılmaya başlar. Yaz aylarına yakın balkonunuzu süsleyebilirsiniz. Yalnız çiçeklerinizi güneşe karşı koymayınız. Eğer güneşe karşı çiçekler durursa mutlaka perde ile pencerenizi örtünüz. Yeşeren soğanlar varsa yetiştirmek için sandıklara koyunuz.

bahce-isleri-icin-dogru-zamanlama-

Bahçe işleri yaparken eldiven giymenizi tavsiye ediyorum. Çünkü topraklar kireçli ve killi topraklar olduğu eldiven giymeniz çok önemlidir. Unutmayın ki topraklar kireçler olmaktadır. Bahçe bakımı için bütün bunlar çok önemlidir. Bahçede ekilen çimler yemyeşil ve bakımlı olmasını herkes ister. Bu yüzden de yağışlı olduğu zamanlarda çimlerin bakımını her zaman yapmalısınız ve çok dikkat etmelisiniz. Toprakları hep eksiksiz bir biçimde özenle yapmalısınız diyorum.

Bir önceki yazımız olan Gül Bahçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir