Menu

Bahçe Bitkilerinin Yaz Ayına Hazırlığı

Bahçe Bitkilerinin Yaz Ayına Hazırlığı

bahce-isi-ile-ugrasan-kadin

Bahçeleriniz soğuk kış ayları ile yıpranacak ve eski güzel görünümünü kaybedebilecektir. Güzel renklerdeki çiçekleri ve hoş kokuları arayacaksınız. Ancak yaz aylarının gelmesi ile bahçeniz de yeşillenecek ve size umut ışığı olacaktır. Bu yüzden sizde bahçeniz için yaz hazırlığı yapmalısınız. Yaz ayını güzel renkler ve güzel kokular ile karşılamalısınız. Bunun için size önereceğimiz başlıkları okumalısınız.

Bitki Hastalıklarına Öneriler

Bahçe İşleri

Kış aynın zorlu geçmesi ile bitkileriniz ve çiçekleriniz hastalıklara yakalanabilmektedir. Bunların tedavisi ise sizin elinizdedir. Eğer bahçenizdeki bitkilerde kuru dallar var ise onları 10 santim önden kesin. Ayrıca bahçenize musallat olabilecek mumya hastalığı içinde ilaçlama yapmanız gerekmektedir. Bu ilaçlamayı ise meyve ağaçlarınıza uygulayın.  Yaz aylarının ilk günlerinde sık sık sonra ki haftalarda ise uzun aralıklarla sıkın.

Hangi Ay Bitki Ekimi İçin Uygundur?

Bahçenizi genellikle Mayıs aylarında yaza hazırlamaya başlayın. Bahçenizdeki toprakları gerekirse değiştirin. Toprak oldukça nemli ve humuslu olmalı. Bitkileriniz için besleyici özellikte bir yapıya sahip olmalıdır.

Bitkilerin Bakımı

Yaz bitki ve çiçekleri genel itibari ile aynı ihtiyaçları duymaktadırlar. Bu ihtiyaçlar ise genellikle su, güneş ışığı ve nemli topraktır. Çiçekleriniz için gerekli gübrelemeyi yapmalısınız. Sulama kısmında ise dikkatli olmalısınız. Çünkü aşırı sulama bitkinizin kurumasına ve solmasına neden olabilir. Bitkiler aşırıya dayanamamaktadır. Bu yüzden bütün faktörlerden yeteri kadar almaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kardelen Çiçeğinin Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir