Menu

Bahçe Bakımında Kış ve Bahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçe Bakımında Kış ve Bahar Bakımı Nasıl Yapılır?

baharda-bahce-bakimi-nasil-yapilirHepimizin hayali güzel bahçeli bir evdir. Ve bahçelerimizde yetiştireceğimiz çiçekleri düşünürüz. Bazılarımız ise bu hayallere çoktan kavuşmuş olabilir. Bu yazı da bahçede çiçek bakan, bakmak isteyen ve bakacak olanlar için ay ay bilgileri derlemeye çalıştık.

Ülkemiz birçok açıdan çiçek yetiştirmeye müsait bir iklime sahiptir. Normal takvim süreçlerinde genellikle normal hava şartlarına sahip olduğundan periyodik bakım yapmanız gereken çiçekleriniz için belirteceğimiz takvimi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Ocak ayında bahçeniz için yapacaklarınızdan kısaca bahsedelim. Genellikle yağışlı geçen kış ayları boyunca bahçenizi sulamanıza gerek olmasa da sıcaklığın 10- 12 dereceye çıktığı dönemlerde ve yağmurların dolayısı ile nemim azaldığı zamanlar çiçeklerinizi kurutmamak için sulamalısınız. Daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerimiz için geçerli olan bu uyarı diğer bölgelerimizde ki yağışlar nedeni ile geçerli olmaz.
Bu dönemde bahçenizde gül bulunuyorsa arada kontrol etmenizde yarar var. Bazen havaların iyi gitmesi güllerin aldanarak tomurcuklanmasına neden olabilir. Bu şekilde bir emareye rastlanırsa gül makası ile hemen tomurcuklar alınmalıdır.
Sarmaşık tarzı bitkilerinizin sarıldığı çit, kafes gibi yerlerin onarımları bitkileriniz kış uykusunda iken yapılabilir. Ayrıca toprak yüzeyinde çatlama ve kuruma gibi nedenlerin çiçek köklerine zarar vereceğini unutmadan bu alanların sulanarak arada çapa yapılmasında fayda vardır.

Gelelim Şubat ayı bahçe bakımına; şubat ayında artık çiçek vermeyen ağaçlarınızı budayabilirsiniz. Eğer lükstür tarzı bitkileriniz varsa bunları da budama yapabilirsiniz.
Sera ya da kış bahçenizde yıllık bitki dikimlerine başlayabilirsiniz. Böyle bir alana sahip değilseniz bu işlem için Mart ve Nisan aylarını bekleyebilirsiniz. Çimlerinizi bu ayda gübreleyebilirsiniz. Gül budamalarınızı henüz yapmamışsanız Şubat ayında yapmanız gerekmektedir.

Mart ayında bahçeniz ile ilgilenirken sonbaharda ekimini yaptığınız tohumları artık gerçek mekânlarına almanız ve düzenlemeniz gerekecektir.
Sarmaşıklarınızı gelişimleri doğrultusunda başlayarak onarımlara son bir göz atabilirsiniz. Şubat ayı sonuna doğru çok yıllık bitkilerinizin ve sardunyalarınızın saksılarını değiştirip gübreleme yapabilirsiniz. Dondan hasar gören bitkilerinizi değiştirebilir ya da kurtarılabilecek durumdalar ise bakımlarını yapabilirsiniz.

Nemini kaybetmeye başlayan toprak artık sizin yardımınızı bekler, tavlama, derin işleme ya da çapalama yapabilirsiniz.

Bu denemde organik gübrelemenin yanı sıra metrekareye 30 gr ayarlayacağınız kompoze yapay gübreleme de yapılmalıdır. Gübrelemenin ardından çapa yapılan toprak daha sağlıklı bir durum alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Domates Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde domates hasatı, domates nasıl ekilir ve Domates Nasıl Yetiştirilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir