Menu

Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılmalı

Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılmalı?

baharda-bahce-isleri

Tomurcuklanan dalların baharı müjdelediği bu dönemde, bahçeler daha fazla bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Havaların ısınmaya ve doğanın tazelenmeye başladığı şu sıralar yapılacak bakım çalışmaları, bahçelerin daha güçlü, renkli ve bilhassa coşkulu olmasını sağlar. Kış mevsiminden yorgun olarak çıkan doğanın canlandığı bahar sonunda geldi. Sağlıklı ve güzel görünümlü bir bahçeye ulaşmak ise sanıldığı kadar zor olmamaktadır. Bitkilerinizin suyunu, besinini ve diğer ihtiyaçlarını ihmal etmediğinizde bahçeleriniz göz alıcı güzellikte görüntüleriyle size göz kırpar. Bu yazımızda sizlere Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılmalı konusunda bilgiler vereceğiz.

baharda-bahce-bakimi-nasil-yapilmalidir

• Bahçe bakımında uzman desteği almak ve y a bilimsel önerileri doğru uygulayabilmek, bahçelerin bakımında önemli rol oynamaktadır. Gübrelemeden başlayarak sırayla; ilaçlama, budama ve bitki ekimine kadar tüm bakım sürecinin uzman deneyimli eller tarafından doğru zamanda ve en doğru şekilde olarak yapılması gerekir.

• Kış mevsiminden çıkıldıktan sonra gübreleme, çim alanlarının yenilenmesi, budama, yaz mevsimi bitkilerinin dikilmesi gibi temel işlemler bulunmaktadır. Bu temel işlemleri yaparken püf noktalara dikkat ediniz.

baharda-bahce-bakimi-nasil-yapilmali-

• Mevsim geçişlerinde önem arz eden işlemler bulunmaktadır. Kış mevsiminden yaz mevsimine geçerken de bahçe bakımına ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Aslında baharda bahçe bakımı nasıl yapılmalı sorusu oldukça önem teşkil ediyor. Çünkü pek çoğumuz bu konuda pek bir bilgiye sahip olmamaktadırlar gelin yapılması gerekenleri inceleyelim;

• Havayla ısınmakta olan toprağa uyum sağlamaya çalışan bitkilerin gelişmesi amacıyla kürek, bel ve ya tırmık yardımıyla toprağı havalandırmak bahçe bakımının ilk sürecidir. Bu işlemden sonra bitki ekimi için yetersiz olduğu görülen alanlara toprak takviyesi yapınız.

baharda-bahce-bakimi-nasil-yapilmali

• Dallarında ise artık yeşermeye, bahçelerin yemyeşil bir örtüye bürünmeye başladığı bahar aylarında, bitkilerin ihtiyacı olan potasyum, azot, fosfor gibi besin maddeleri; yani gübre, toprağa veriniz. Gübre verilmeden önce toprak analizleri yapılmalı; eksik ya da fazla gübrelemenin önüne geçmelisiniz.

• Genellikle ağır topraklarda oluşan sıkışma nedeniyle toprağın havasını kolaylaştırabilmek için toprağın delikler açılarak rahatlaması sağlanmalıdır.

baharda-bahce-bakimi

• Kışın yapraklarını döken ağaçların ve ya yazın çiçek açan süs bitkilerinin bahar ayında budanması bahçe bakımının en önemlidir. Özellikle bu aylarda yapılan budamadan kaynaklı kuvvetten düşmeye yüz tutmuş bitkiler yeniden kuvvetlenerek sağlıklı bir şekilde gelişecektir. Özellikle de ağaçların kışın dondan zarar gören kısımlarının kesilip atınız.

• Havaların ısındığı şu günlerde, nem fazlalığını kaybetmeye başlayan toprağın çapa işlemlerinin dikkatle yapılması gerekir. Toprak gübrelenip çapalandıktan sonra oldukça verimli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir