Menu

Ay Çiçeği Üretimi

Ay çiçeği yağından ve çekirdeğinden faydalanılan bir bitkidir. Türkiye ve Dünyada yağ ihtiyacının çok önemli bir miktarını karşılamaktadır. Çekirdekleri yağ üretiminde kullanılmakla birlikte çiğdem adıyla da bilinir ve kuru yemiş olarak tüketilir. Marmara Bölgesi ay çiçeği üretiminde üst sıralardadır. Çekirdekleri fabrikalarda işlenerek sıvı yağ elde edilir.

Ay çiçeği sıcak topraklarda yetişir. Kök sisteminin derin olması nedeniyle kurak arazilerde yetişmesi mümkündür.  Ay çiçeği genelde nisan-mayıs aylarında dikilir. Tohumlama yöntemiyle dikildiği için belli bir çimlenme süreci geçirmektedir. Bu nedenle nisan ve mayıs yağmurları ay çiçeği bitkisinin yetişmesinde etkili olmaktadır.  Uygun ekim alanı bulunduktan sonra ay çiçeği bitkisinin mibzerlerle ekimi yapılmaktadır. Bitkiden istenilen verimin alınabilmesi için gerekli su ihtiyacının yağmur almayan bölgelerde sulama yapılarak karşılanması gerekir. Ay çiçeği ekiminin üst üste yapılması verimi düşürmektedir. Genel olarak buğdayla dönüşümlü olarak ekim yapılmaktadır. Ay çiçeğinin üretim süreci içerisinde belli periyotlarda bakıma ihtiyacı vardır. Çapalama ve seyrekleme yöntemiyle ay çiçeği bakımı yapılmaktadır. Papatyagillerden olan bitkinin çiçekleri sarıdır. Ay çiçeği çekirdeği güneşe dönmesiyle günebakan adıyla da anılır. Yüzünü sürekli güneşe dönmesinden dolayı içeriğinde D vitamini bulundurur.

Yağ olarak kullanılan ay çiçeği bitkisinin faydaları da oldukça fazladır. Çinko ve fosfor yönünden zengin olan bitki böbrek ve kalp kasları için etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi içerdiği B6 vitaminin en önemli faydaları arasındadır. Ay çiçeği üretimi Türkiye’nin yağ ihtiyacının %90’lık bir kısmını karşılamaktadır.  Uzun uğraşlar gerektirmeyen bu bitkinin üretimi oldukça kolaydır. Üretimde dikkat edilmesi gereken bir hususta bitkiye zarar veren yabancı otlardır. Bu otlardan kurtulmak için yabancı ot ilaçlaması yapılması gerekmektedir. Ay çiçeği bitkisinin üretiminde en çok karşılaşan sorunlardan biri de kuşların bitki çekirdeklerini yemesidir. Ekim yapılan arazinin dik olmasına dikkat edilerek kuşların vereceği zarar için önlem alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Sardunya Yetiştirilmesinde Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde sardunya cicegi nasil yetistirilir, sardunya çiçeği nasıl dikilir ve sardunya faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir